مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد یزد
2- دانشگاه علوم پزشکی ایران
3- دانشگاه امام جواد یزد
چکیده:   (565 مشاهده)
زمینه و هدف: سلامت روانی نقش زیادی در تضمین پویایی و کارآمدی جامعه دارد و نحوه ارتباط زوجین با یکدیگر یکی از عوامل مهم تعیین‌کننده سلامت روانی می‌باشد. این پژوهش باهدف پیش‌بینی آسیب‌پذیری روانی بر اساس الگوهای ارتباطی زوجین صورت گرفت.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش تمامی مراجعین متأهل مراکز مشاوره و روان‌درمانی شهر یزد در سال 1397 بودند که 260 نفر از آنان به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای به‌عنوان نمونه پژوهش انتخاب شدند. برای جمع‌آوری اطلاعات از چک‌لیست نشانه‌های اختلالات روانی (دروگاتیس و همکاران، 1976) و پرسشنامه الگوهای ارتباطی زوجین (کریستنسن و سالاوی، 1984) استفاده شد. برای تحلیل داده‌ها از روش‌های آمار توصیفی و آمار استنباطی شامل همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی چندگانه و در سطح معناداری 0/05 با استفاده از نرم‌افزار SPSS 24 استفاده گردید. 
یافته‌ها: نتایج مدل رگرسیونی خطی چندگانه نشان داد که الگوی ارتباطی توقع/کناره‌گیر به‌صورت مثبت (0.001
P<، 0/381=β) و الگوی ارتباطی سازنده متقابل به‌صورت منفی (0.001 P<، 0/232-=β) قادر به پیش‌بینی آسیب‌پذیری روانی بودند اما الگوی ارتباطی اجتناب متقابل، آسیب‌پذیری روانی را پیش‌بینی نکرد. همچنین این مدل درمجموع 18 درصد از تغییرات آسیب‌پذیری روانی را پیش‌بینی نمود. 
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، وجود الگوی ارتباطی توقع/کناره‌گیر در زوجین آسیب‌های روانی را افزایش می‌دهد ولی آسیب‌پذیری روانی در زوجینی که از الگوی ارتباطی سازنده متقابل در روابط خود استفاده می‌کنند کمتر است؛ بنابراین برای حفظ سلامت روانی زوجین لازم است به مهارت‌های سازگاری و حل مسئله آن‌ها توجه شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/8/3 | پذیرش: 1398/9/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb