مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی واحد رودهن، تهران، ایران
چکیده:   (702 مشاهده)
زمینه و هدف: رفتارهای خوردن آشفته یکی از مشکلاتی است که سلامت روان دانشجویان را تحت تأثیر قرار داده و عملکرد روان‌شناختی آنها را دچار اختلال می‌کند. بنابراین هدف از انجام‌ پژوهش حاضر بررسی پیش بینی رفتارهای خوردن آشفته بر اساس کمال گرایی و راهبردهای سازگار و ناسازگار تنظیم هیجان بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر مقطعی و از نوع هم‌بستگی بود. شرکت‌کنندگان پژوهش حاضر شامل 438 زن و مرد دانشجو بودند که با استفاده از نمونه‌گیری در دسترس از مراکز دانشگاهی سطح شهر تهران در سال 1398 انتخاب شدند. برای گردآوری داده‌ها، از آزمون بازخورد خوردن گارنر و همکاران(1982)، پرسشنامه کمال گرایی اسلینی (1996) و ﭘﺮﺳﺸﻨﺎﻣﻪی ﺗﻨﻈﻴﻢ ﺷﻨﺎﺧﺘﻲ ﻫﻴﺠﺎن ﮔﺎرﻧﻔﺴﻜﻲ و همکاران(2002) استفاده شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، از ضریب هم‌بستگی پیرسون و رگرسیون خطی چندگانه، با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخۀ ۲۴ در سطح معنا داری 05/0 استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج تحلیل رگرسیون خطی چندگانه  نشان داد که متغیرهای کمال گرایی(259/0B=، 001/0p<) و راهبردهای ناسازگار تنظیم هیجان(95/0B=، 001/0p<) به صورت مثبت و معنادار، توان پیش بینی رفتارهای آشفته خوردن را داشتند . همچنین، ضریب هم بستگی نشان داد که بین کمال گرایی با رفتارهای خوردن آشفته رابطۀ مستقیم و معنا‌داری وجود داشت(259/0r=،001/0p<). علاوه براین  بین راهبردهای ناسازگار تنظیم هیجان با رفتارهای خوردن آشفته رابطۀ مستقیم معنا‌داری مشاهده شد( 095/0r=، 048/0p=).
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد افرادی که کمال گرایی داشته و بیشتر از راهبردهای منفی تنظیم هیجان در زندگی بهره می برند، بیشتر به رقتارهای خوردن آشفته گرایش دارند. لذا انجام‌دادن اقدامات مناسب برای افزایش راهبرد سازگار تنظیم هیجان و کمال گرایی متعادل در افراد پیشنهاد می‌شود.
کلید واژه‌ها: رفتارهای خوردن، کمال گرایی، راهبردهای سازگار تنظیم هیجان، راهبردهای ناسازگار تنظیم هیجان.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/9/2 | پذیرش: 1398/10/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb