جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadi Z, Bazzazian S, Tajeri B, Rajab A. Laughter Therapy on Self-Compassion and Hyperglycemia in the Elderly with Type 2 Diabetes. mejds. 2020; 10 :20-20
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1805-fa.html
احمدی زری، بزازیان سعیده، تاجری بیوک، رجب اسدالله. اثربخشی خنده‌درمانی بر شفقت به خود و کاهش قند خون بیماران سالمند مبتلا به دیابت نوع‌دو. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :20-20

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1805-fa.html


1- واحد بین‌المللی کیش، دانشگاه آزاد اسلامی
2- واحد تهران غرب، دانشگاه آزاد اسلامی
3- واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی
4- رئیس انجمن دیابت ایران
چکیده:   (741 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مشکلات دیابت در افراد مسن، احتمال ابتلا به بیماری دیگر هم‌زمانی است که کنترل قند خون را مشکل‌تر می‌سازد. هدف پژوهش حاضر، بررسی اثربخشی خنده‌درمانی بر شفقت‌ به‌ خود و کاهش قند خون بیماران سالمند مبتلا به دیابت نوع‌ دو بود.
روش‌بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه‌آزمایشی و طرح پیش‌آزمون-‌پس‌آزمون و پیگیری همراه با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری پژوهش شامل بیماران سالمند مبتلا به دیابت نوع‌ دو، مراجعه‌کننده به مراکز درمانی تحت پوشش انجمن دیابت ایران در شهر تهران در سال ۱۳۹۸ بودند. این افراد به‌صورت داوطلبانه انتخاب ‌شده و به‌صورت تصادفی در دو گروه خنده‌درمانی (۱۸=n) و گواه (۱۸=n) جایگزین شدند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامهٔ شفقت به خود (نف، ۲۰۰۳) و آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) به‌دست آمد. گروه آزمایش در هشت جلسه تحت آموزش خنده‌درمانی قرار گرفت و گروه گواه هیچ‌ مداخله‌ای دریافت نکرد. آزمون پیگیری دو ماه پس از پایان دورهٔ آموزشی مجدداً انجام شد. داده‌ها با استفاده از روش تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر (در سطح معناداری ۰٫۰۵) و با بهره‌گیری از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۶ تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که خنده‌درمانی باعث افزایش شفقت‌ به‌ خود (۰٫۰۰۱>p) و کاهش میزان قند ‌خون (۰٫۰۰۱>p) در مرحلهٔ پس‌آزمون شده و ماندگاری اثر درمان بعد از دو ماه حفظ شده است (۰٫۰۰۱>p). 
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش می‌توان گفت که خنده‌درمانی بر شفقت‌ به‌ خود و کاهش قند خون بیماران سالمند مبتلا به دیابت نوع دو مؤثر است و می‌توان از آن برای بهبود وضعیت مبتلایان به دیابت استفاده کرد. 
متن کامل [PDF 769 kb]   (182 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/9/9 | پذیرش: 1398/10/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb