مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (930 مشاهده)
زمینه و هدف: با در نظر گرفتن اهمیت موضوع مبتلایان HIV/AIDS، پژوهش حاضر در صدد بررسی اثربخشی گروه درمانی شناختی-رفتاری و شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر بهبود کیفیت زندگی و افزایش CD4 در مبتلایان به HIV/AIDS بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر مطالعه کاربردی نیمه آزمایشی بوده و جامعه آماری شامل مبتلایان به HIV/AIDS در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری شهرستان اهواز می باشد. نمونه مورد پژوهش سه گروه 15 نفره می باشد که به روش نمونه گیری تصادفی در سه گروه درمانی شناختی- رفتاری؛ شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی و گروه گواه گمارده شدند. بعد از اجرای پیش آزمون بر روی دو گروه شناختی-رفتاری و ذهن­آگاهی، مداخله آزمایشی در طی 8 جلسه یک ساعت و نیم به صورت یک جلسه در هر هفته اجرا شد. برای جمع آوری داده ها از مقیاس کیفیت زندگی، شاخص CD4  و پرسشنامه عوامل جمعیتی استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده­ها از روش تحلیل کوواریانس چندمتغیره با نرم­افزار spss.22 استفاده گردید.
یافته­ها: یافته­ها نشان داد که بین سه گروه شناختی-رفتاری، ذهن­آگاهی و گواه از نظر مولفه­های کیفیت زندگی (03/8=F، 0001/0>p) و CD4 (85/13=F، 0001/0>p) تفاوت معناداری به لحاظ آماری وجود دارد. این یافته­ها حاکی از آن است که درمان ذهن­آگاهی نسبت به درمان سناختی-رفتاری تاثیر بیش­تری در بهبود کیفیت زندگی و CD4 بیماران مبتلا به HIV/AIDS دارد.
نتیجه­گیری: می­توان نتیجه گرفت هر دو درمان شناختی-رفتاری و ذهن­آگاهی بر بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به HIV/AIDS موثر هستند امّا تنها رویکرد ذهن­آگاهی منجر به بهبود CD4 بیماران مبتلا به HIV/AIDS می­گردد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb