مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه خوارزمی
2- دانشگاه تهران
3- دانشگاه آزاد علوم تحقیقات
چکیده:   (170 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به اهمیت حافظه فعال در زندگی روزمره و همچنین با توجه به افزایش نگرانی‌ها در حوزه نقص‌های شناختی مرتبط با افزایش سن، جستجوی روش‌های ساده و اثربخش برای ارتقای ظرفیت حافظه فعال و پیشگیری از بروز مشکلات حافظه در فراخنای عمر امری حیاتی محسوب می‌شود. این پژوهش باهدف بررسی و مقایسه اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی و بهسازی حافظه فعال بر ارتقای ظرفیت حافظه فعال گامی در این جهت برمی‌دارد.
روش بررسی: این پژوهش نیمهآزمایشی با طرح پیش‌آزمون _ پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری کلیه دانش‌آموزان پسر تهران بوده که 45 دانش‌آموز با روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای به‌صورت تصادفی در سه گروه مداخله‌ای ذهن آگاهی، مداخله‌ای بهسازی حافظه فعال و گروه گواه تخصیص یافتند. گروه مداخله ذهن آگاهی هشت جلسه تمرین‌های ذهن آگاهی و گروه بهسازی حافظه فعال هم هشت جلسه مداخله را دریافت نمودند. ابزار این پژوهش مقیاس حافظه فعال استنفورد- بینه تهران (نسخه پنجم،2003) است که هر سه گروه قبل و بعد از مداخلات موردسنجش و ارزیابی حافظه قرار گرفتند. همچنین از روش تحلیل کواریانس تک متغیره برای تحلیل داده‌ها و از آزمون تعقیبی بونفرونی برای بررسی و مقایسه دو به دو گروه‌ها با سطح معناداری 05/0 استفاده شد. تحلیل داده‌ها با SPSS24 انجام گرفت.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان‌دهنده اثربخشی مداخله ذهن آگاهی و بهسازی حافظه فعال با نرم‌افزار ان- بک بر ارتقای حافظه فعال بود (001/0p<) اما اندازه اثر مداخله بهسازی حافظه با نرم‌افزار ان- بک بالاتر از مداخله ذهن آگاهی بود (001/0p<).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های پژوهش می‌توان از روش‌های شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی و بهسازی حافظه فعال برای ارتقای حافظه فعال دانش آموزان استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/9/16 | پذیرش: 1399/4/8

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb