مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه اصفهان
2- علوم تحقیقات اصفهان
3- علوم تحقیقات تهران
چکیده:   (460 مشاهده)
هدف: دشواری تکالیف برای کودکان، عامل بسیار مهمی است برای انتخاب روش آموزشی اکتشاف هدایت شده ، که کودک تکالیف را به تنهایی حل کنند و یا تنها با کمی کمک از طرف مربی. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثر بخشی برنامه آموزشی کوئین برای کودکان 4 تا 6 ساله ایرانی بود.
روش بررسی: این پژوهش شبه آزمایشی از نوع پیش آزمون، پس آزمون با پیگیری و گروه گواه بود.بدین منظور از آزمون هوش وکسلر پیش دبستانی 3 استفاده شد ، جامعه آماری شامل کلیه کودکان 4 تا 6 سال است که در مهد کودک و پیش دبستانی مناطق 22 گانه تهران در سال تحصیلی 94-95 ثبت نام کردند و  به شیوه نمونه گیری  خوشه ای چند مرحله ای 2مهد و پیش دبستانی انتخاب شد و 30 کودک به تصادف انتخاب و در دو گروه ازمایش( 15 )وگواه (15)جایگزین شد وگروه آزمایش  در 12 جلسه تحت برنامه آموزشی  بومی «سی و سه پل» و اجرای تست وکسلر قرار گرفت. داده های پژوهش پس از استخراج با استفاده از روش آنالیز واریانس با اندازه گیری مکرر  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت..
یافته ها: نتیجه تحلیل واریانس نشان داد که تغییر(افزایش) در مراحل مختلف آزمون معنادار بوده و بسته آموزشی «سی و سه پل »بر افزایش نمرات هوش کلامی وعملی اثر بخش است.( 001/0>P )
نتیجه گیری: بسته آموزشی «سی و سه پل » یک برنامه آموزشی و تعاملی میان والدین و کودک جهت افزایش هوش بهر و افزایش موفقیت در مدرسه برای کودکان پیش دبستانی می باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/9/17 | پذیرش: 1399/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb