مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد واحد آزاد شهر
2- پردیس خوارزمی
3- علامه طباطبایی
چکیده:   (495 مشاهده)
زمینه و هدف: نوجوانان بی سرپرست یا بدسرپرست به‌دلیل زندگی در محیطی نامناسب، در مقایسه با نوجوانان عادی از استقلال عاطفی و شادکامی کمتری برای زندگی در جامعه برخوردار هستند. لذا پژوهش حاضر با هدف اثربخشی روانشناسی مثبت نگر بر استقلال عاطفی و شادکامی نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست اسلامشهر  انجام‌شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری کلیه نوجوان بی‌سرپرست و بد سرپرست شهر اسلامشهر در سه ماه اول سال 1398 بودند؛ که به روش نمونه‌گیری هدفمند 30 نفر انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه جایگزین شدند. آموزش‌ روانشناسی مثبت نگر در طی 14 جلسه‌ی 60 ساعته، به افراد گروه آزمایش ارائه شد، اما گروه گواه هیچ آموزشی را دریافت نکرد. ابزار گردآوری اطلاعات شامل مقیاس استقلال عاطفی استنبرگ و سیلوربرگ (1986) و شادکامی آکسفورد (1989) بود. برای تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه 22 و آزمون تحلیل کوواریانس تک متغیره و چند متغیره در سطح معنی‌داری 05/0=α استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که آموزش‌ روانشناسی مثبت نگر باعث افزایش استقلال عاطفی و شادکامی گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل‌شده است(001/0P≤).
نتیجه گیری: بر اساس نتایج به‌دست‌آمده می‌توان از آموزش های روانشناسی مثبت نگر برای کاهش مشکلات روان‌شناختی که زمینه‌ساز بروز اختلالات روانی هستند و همچنین ارتقای شادکامی و استقلال عاطفی نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: مثبت نگر، استقلال عاطفی، شادکامی
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/10/5 | پذیرش: 1398/12/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb