مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- آموزش و پرورش یزد
2- دانشگاه آزاد ساری
چکیده:   (625 مشاهده)
زمینه و هدف: تولد کودک با نیازهای ویژه سبب یاس، ناامیدی و ناکامی والدین شده، پذیرش فرزند توسط والدین را دشوار می‌سازد. این پژوهش با هدف ارزیابی برنامه آموزش مثبت‌نگری مبتنی بر شفقت برای مادران دارای فرزند خردسال با نشانگان داون و اثربخشی آن بر نگرش آن‌ها به فرزندشان انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی، با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری، مادران کودکان با نشانگان داون کمتر از 2 سال در استان یزد در آبان 1397 بود و نمونه شامل 14 مادر که به شیوه در دسترس، از شهرهای یزد، میبد و اردکان انتخاب، بر اساس سطح تحصیلات و وضعیت اقتصادی-اجتماعی همتاسازی و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی (7 نفر) و گواه (7 نفر) جای‌گماری شدند. ابزار پژوهش مقیاس نگرش والدین نسبت به کودک با نیازهای ویژه گوندر (2002) بود. پس از اجرای پیش‌آزمون گروه آزمایشی 14 جلسه آموزش مثبت‌نگری دریافت کرد؛ درحالی‌که گروه گواه هیچ مداخله‌ای دریافت نکرد. در پایان پس‌آزمون و با فاصله 3 ماه پیگیری اجرا شد. نتایج به‌وسیله نرم‌افزار SPSS20 با استفاده از آنالیز واریانس برای اندازه‌گیری مکرر در سطح 05/0 موردبررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: بر اساس نتایج پژوهش برنامه آموزش مثبت‌نگری مبتنی بر شفقت، نگرش مادران به فرزند با نیازهای ویژه را بهبود بخشید (001/0˂P). همچنین در پیگیری پس از سه ماه، نمرات نسبت به پیش‌آزمون به‌طور معنادار بالاتر بود (001/0>P).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های پژوهش می‌توان از برنامه آموزش مثبت‌نگری متنی بر شفقت برای پذیرش معلولیت فرزند بهره گرفت.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb