مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد
2- دانشگاه علوم پزشکی لرستان
چکیده:   (105 مشاهده)
زمینه و هدف : از آنجا که بخش عمده ای از نیازهای انسان طریق کار کردن میسر خواهد شد، بنابراین شناخت مشکلات مربوط به کار، اهمیت فوق العاده ای دارد. پژوهش حاضر با هدف، مقایسه اثر بخشی آموزش مهارت های اجتماعی وگروه درمانی مبتنی بر تعهد و پذیرش بر فراشناخت، عزت نفس، توجه متمرکز بر خود و اختلال هراس اجتماعی انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه آزمایشی و از نوع طرح گروه گواه برابر با پیش آزمون ـ پس آزمون بود. جامعه آماری پژوهش تمامی کارمندان شاغل در ادارات دولتی سطح شهر اراک در 6 ماه دوم سال 1397 تشکیل بود. از بین جامعه آماری به روش نمونه گیری در دسترس و هدفمند برای تعدادی که واجد شرایط بودند، پرسشنامه هراس اجتماعی کانور(2000)، عزت نفس کوپر اسمیت (1967)، فراشناخت ولز (2003) و توجه متمرکز برخود وودی و چامبلس (1997) بر روی این تعداد اجرا گردید، از این تعداد 45نفری که کمترین نمره را داشتند به شکل تصادفی در دو گروه آزمایشی و یک گروه گواه (هر گروه 15 نفر) اختصاص یافتند. سپس برای داوطلبان گروه های آزمایش مداخله (آموزش مهارت های اجتماعی و گروه درمانی مبتنی بر تعهدو پذیرش) بعمل آمد. داده ها با استفاده از نرم افزار spss  و آزمون آماری تحلیل کوواریانس چند متغیره و آزمون تعقیبی بونفرونی در سطح معناداری  5درصد تحلیل گردید.
یافته ها: نتایج نشان داد که آموزش مهارتهای اجتماعی و درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش به شکل معناداری موجب افزایش عزت نفس، کاهش فرشناخت، کاهش توجه متمرکزبرخود و کاهش هراس اجتماعی شد(0.001>p). همچنین بین دو روش دورمانی تفاوت معناداری مشاهده نشد (0.001>p) .
نتیجه گیری: با توجه به یافته های پژوهش، روش های آموزش مهارت های اجتماعی و درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش به عنوان یک روش موثر برای کاهش فراشناخت، توجه متمرکز بر خود و هراس اجتماعی و افزایش عزت نفس در کارمندان موثر است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/10/21 | پذیرش: 1399/1/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb