مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی،واحد اصفهان(خوراسگان)
2- دانشگاه اصفهان
3- گروه روانشناسی،دانشگاه آزاد اسلامی،واحد اصفهان(خوراسگان)
چکیده:   (409 مشاهده)
زمینه و هدف: روابط فرازناشویی موجب می‌شود تا یک رابطه صمیمانه، از مسیر خود منحرف شده و منجر به بروز پرخاشگری، بی اعتمادی و ترس از خیانت در زوجین گردد؛ لذا ارائه مداخلاتی در جهت تعدیل پرخاشگری و کاهش ترس از خیانت، احساس می‌شود. بنابراین این پژوهش با هدف هم سنجی اثربخشی بسته زوج درمانی تلفیقی سیستمی-هیجان‌مدار و زوج درمانی یکپارچه بر پرخاشگری و ترس از خیانت زناشویی در زوجین دارای تجربه روابط فرازناشویی انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع روش نیمه تجربی با طرح تک آزمودنی است که در آن از طرحA B  استفاده شد. در این پژوهش12 بار اندازه‌گیری (4 ‌بار به عنوان خط پایه، 4 بار طی درمان و 4 ‌بار نیز در مرحله‌ی پیگیری) به عمل آمد. از بین زوجین دارای تجربه روابط فرازناشویی مراجعه کننده به مراکز و کلینیک‌های شهر اصفهان 6 زوج (12 نفر) به شیوه هدفمند انتخاب و به صورت تصادفی در گروه­های بسته زوج‌درمانی تلفیقی سیستمی-هیجان‌مدار (3 زوج) و زوج‌درمانی یکپارچه (3 زوج) گمارده شدند. سپس مداخله به مدت 15 جلسه بسته زوج‌درمانی تلفیقی سیستمی - هیجان‌مدار برای گروه اول و 8 جلسه زوج درمانی یکپارچه برای گروه دوم اجرا شد. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه پرخاشگری باس و پری (1992) و مقیاس ترس از خیانت یوسفی (1396) بود.
یافته‌ها: نتایج پژوهش حاکی از روند کاهشی پایدار پرخاشگری و ترس از خیانت زوجین هر دو گروه بود که بیانگر اثربخشی بسته زوج‌درمانی تلفیقی سیستمی-هیجان‌مدار و زوج‌درمانی یکپارچه بر پرخاشگری و ترس از خیانت زوجین دارای تجربه روابط فرازناشویی بود (00001/0>p).
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/10/25 | پذیرش: 1399/1/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb