مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (460 مشاهده)
زمینه و هدف: تلفیق اجتماعی (تلفیق در خانه، در تولید و در جامعه) فرصتی برای زندگی در اجتماع است. در افراد با ناتوانی یا معلولیت های خاص، عوامل محیطی می توانند اثر بازدارنده در تلفیق اجتماعی داشته باشند. عوامل محیطی و تلفیق اجتماعی وابستگی زیادی به فرهنگ و شرایط جامعه دارند، لذا هدف از تحقیق حاضر بررسی ارتباط موانع محیطی و تلفیق اجتماعی در افراد دارای ضایعه نخاعی در شهر تهران بود.
مواد و روش ها: این پژوهش مقطعی و به روش همبستگی انجام شد. شرکت کنندگان در مطالعه، شامل 152 فرد دارای ضایعه نخاعی از مرکز معلولان ضایعات نخاعی شهر تهران در سال 1397 بودند. نمونه گیری به روش غیر احتمالی و جمع آوری داده ها با استفاده از پرسشنامه های تلفیق اجتماعی و موانع محیطی کریگ صورت گرفت. برای بررسی ارتباط متغیرها از ضریب همبستگی اسپیرمن استفاده شد.
یافته ها: میانگین±انحراف معیار نمره کل تلفیق اجتماعی 02/5±67/10 و میانگین±انحراف معیار نمره کل بسامد موانع محیطی 18/7±08/16 و میانگین±انحراف معیار نمره کل بسامد در بزرگی موانع محیطی 48/18±5/33 بود. بین متغیر بسامد در بزرگی موانع محیطی با مولفه های تلفیق در خانه، تلفیق در اجتماع، تلفیق در تولید و نمره کل تلفیق اجتماعی به ترتیب ضرایب همبستگی 315/0-، 421/0-، 514/0- و 545/0- بدست آمد (001/0>P).

نتیجه گیری: عوامل محیطی ارتباط معکوسی را با تلفیق در تولید در شهر تهران برای افراد دارای ضایعه نخاعی نشان دادند. لذا مدیران حوزه ناتوانی بایستی با برنامه ریزی همه جانبه، برای کاهش موانع محیطی جهت اشتغال و تلفیق در تولید، اقدام کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb