مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه مشاوره،دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خمین ،خمین، ایران
2- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خمین ،خمین، ایران
چکیده:   (694 مشاهده)
زمینه و هدف: طلاق یکی از مشکلاتی است که سلامت روان زنان را تحت تأثیر قرار داده و سلامت روانی آنان را دچار اختلال می‌کند. از این رو، پژوهش حاضر باهدف تعیین اثربخشی درمان شناختی-وجودی بر بهبود سازگاری فردی-اجتماعی و تاب‌آوری زنان در معرض طلاق انجام شد.
روش بررسی: در این پژوهش از روش نیمه آزمایشی و طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه استفاده شد. از بین تمامی زنان در معرض طلاق مناطق 5 و 6 شهر تهران در سال 1398، 30 نفر  به‌صورت در  دسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه جایگزین شدند. ابزارهای پژوهش، پرسشنامه سازگاری فردی-اجتماعی(کلارک و همکاران،1953) و پرسشنامه تاب‌آوری(کانر و دیویدسون،2003) بود. روش اجرا بدین ترتیب بود که بعد از پیش‌آزمون، درمان شناختی-وجودی برای گروه آزمایش اجرا گردید درنهایت از هر دو گروه پس‌آزمون به عمل آمد. یافته‌های پژوهش با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه ۲4 و آنالیز کوواریانس در سطح معناداری 05/0تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته ها نشان داد که پس از حذف اثر پیش‌آزمون، میانگین نمرات سازگاری فردی-اجتماعی و تاب‌آوری زنان در پس‌آزمون اختلاف آماری معناداری بین دو گروه وجود داشت(001/0p<).
نتیجه‌گیری:  این مطالعه نشان می‌دهد که درمان شناختی-وجودی برای زنان در معرض طلاق قابلیت کاربرد داشته و بر بهبود سازگاری فردی-اجتماعی و تاب‌آوری آن ها اثربخش است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/11/11 | پذیرش: 1399/1/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb