مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (676 مشاهده)
زمینه و هدف: خود مراقبتی در برابر رفتارهای پرخطر یکی از چالش های جدی پیش روی دانش آموزان می باشد. بر همین اساس پرداختن به عوامل موثر بر آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. هدف این تحقیق بررسی تاثیر مهارت اجتماعی بر خود مراقبتی در برابر رفتارهای پرخطر با میانجی گری تعارض نوجوانان با والدین می باشد.
روش بررسی: این تحقیق به روش پیمایش صورت گرفت. جامعه آماری تحقیق دانش آموزان دختر و پسر دوره متوسطه دوم می باشند. اطلاعات تحقیق به روش پرسشنامه از میان 385 نفر ار دانش آموزان گردآوری گردید. آزمون فرضیات از طریق روش معادلات ساختاری و نرم افزار Amos انجام پذیرفت.
یافته­ها: آزمون مدل نشان از برازش مدل تجربی تحقیق دارد (.  ). همچنین آزمون فرضیات نشان می دهد که مهارت اجتماعی رابطه ای معنی دار و منفی با تعارض با والدین دارد .(Beta=-0.57) همچنین تاثیر مهارت اجتماعی بر رفتار پرخطر نیز معنی دار و معکوس می باشد (Beta=-0.37). در عین حال تعارض نوجوانان با والدین موجب کاهش خود مراقبتی دانش آموزان و گرایش بیشتر آنان به رفتار پرخطر می شود .(Beta=0.37)
نتیجه­گیری: می­توان نتیجه گرفت بین مهارت اجتماعی و تعارض با والدین و مهارت اجتماعی با رفتارهای پرخطر رابطه­ وجود دارد. می­توان نتیجه گرفت تعارض نوجوانان با والدین موجب کاهش خود مراقبتی دانش آموزان و گرایش بیشتر آنان به رفتار پرخطر می­شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb