مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان
چکیده:   (256 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری هپاتیت، مشکل عمده بهداشتی در دنیا بوده و یکی از ده علت اصلی منجر به مرگ در انسان­ها می­ باشد این بیماری از علل مهم سرطان و اختلال کبدی محسوب می­ شود. هدف پژوهش حاضر تعیین نقش تحمل ابهام در رابطه بین حمایت اجتماعی و پیروی از درمان بیماران هپاتیت شهر زنجان بود.
 روش بررسی: روش این پژوهش از نوع تحلیل مسیر بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی بیماران مبتلا به هپاتیت مراجعه کننده به مرکز جامع سلامت شماره 5 شهر زنجان در نیمه اول سال 1398 به تعداد 999 بودند که از بین آن­ها تعداد 278 به روش نمونه­ گیری در دسترس انتخاب شدند. برای جمع ­آوری داده ­های مورد نیاز از پرسشنامه­ های تحمل ابهام مک­لین (1993)، حمایت اجتماعی شربورن و استوارت (1991) و پیروی از درمان موریسکی و همکاران (2008) استفاده شد. همچنین برای تجزیه و تحلیل داده­ها از آزمون­ های آماری رگرسیون و تحلیل مسیر استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد تحمل ابهام در پیروی از درمان بیماران هپاتیت اثر دارد (05/0>P). حمایت اجتماعی در پیروی از درمان بیماران هپاتیت اثر دارد (05/0>P). همچنین حمایت اجتماعی با میانجی تحمل ابهام در پیروی از درمان بیماران هپاتیت اثر دارد (05/0>P).
نتیجه ­گیری: با توجه به یافته­ های پژوهش می ­توان نتیجه گرفت که قدرت تحمل ابهام و حمایت اجتماعی از ویژگی ­های شخصیتی است و شخصیت هر انسان در خانواده شکل می­ گیرد، بنابراین خانواده­ ها با ایجاد شرایطی که زمینه رشد، سلامت و پیشرفت فرد را گسترش می ­دهند می ­توانند موجب گسترش توانایی فرد در مواجهه با مشکلات و در نتیجه موفقیت بیشتر او را بویژه در زمینه مقابله با بیماری هپاتیت مهیا کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/20 | پذیرش: 1399/4/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb