مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد کرج
2- دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند
چکیده:   (838 مشاهده)
زمینه و هدف: شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی، یکی از درمان های شناختی رفتاری موج سوم است که اخیرا در درمان برخی شرایط و اختلالات روانی به کار برده شده و باعث ارتقای سلامت روانی در بیماران می شود،. ازاین‌رو مطالعه حاضر باهدف تعیین اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر استرس ادراک شده و اجتناب شناختی بیماران دیابتی نوع دو انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل تمامی  زنان مبتلا به دیابت مراجعه کننده به مرکز دیابت شهر بیرجند در 6 ماه دوم سال 1396 بودند، که30 نفر به‌صورت نمونه گیری در دسترس انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند. داده‌های پژوهش با استفاده از مقیاس 14 سوالی استرس ادراک شده کوهن و همکاران(1983) و پرسش نامه 25 سوالی اجتناب شناختی سکستون و دوگاس(2009) جمع‌آوری شدند. جهت تحلیل داده‌ها از آزمون تحلیل کوواریانس چند متغیره به‌وسیله نرم‏افزار SPSS نسخه 24 در سطح معنی‌داری 05/0=α استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج به‌دست‌آمده نشان داد که تفاوت معناداری بین میانگین نمرات استرس ادراک شده و اجتناب شناختی در بیماران دیابتی نوع دو وجود داشت (001/0P≤).
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این پژوهش شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی در کاهش استرس ادراک شده و اجتناب شناختی بیماران مبتلا به دیابت نوع دوموثر است، لذا  می­توان از آن به عنوان یک روش مداخله­ای موثر، سود جست.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb