مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (158 مشاهده)
چکیده
مقدمه: پژوهش حاضر به منظور مقایسه اثر بخشی واقعیت درمانی و درمان تحلیل تعامل متقابل بر کمال­گرایی زنان مبتلا به نشانگان وانمودگرایی انجام شد.
روش: این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی سه گروهی با طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون بود. جامعه‌ی آماری پژوهش شامل مراجعان زن مبتلا به نشانگان وانمودگرایی به مراکز مشاوره­ای شهر رشت در سال 1397 بود که پس از بررسی پرونده بالینی و مصاحبه تشخیصی 30 نفر از زنانی که نمره­ای بالاتر از یک انحراف معیار از میانگین در مقیاس نشانگان وانمودگرایی کلانس و ایمز کسب کرده بودند، به عنوان نمونه پژوهشی انتخاب و در دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل به صورت تصادفی جایگزین شدند. پیش از شروع درمان هر سه گروه به مقیاس کمال­گرایی پاسخ دادند و سپس گروه­های آزمایش 16جلسه به مدت  4 ساعت تحت آموزش گروهی واقعیت درمانی و درمان تحلیل تعامل متقابل قرار گرفتند و گروه کنترل هیچ نوع درمانی را در این مدت دریافت نکرد؛ پس از پایان درمان هر سه گروه در مرحله پس آزمون ارزیابی شدند. داده­های به دست آمده با استفاده از روش تحلیل کوواریانس چند متغیری و به کمک نرم­افزار SPSS نسخه 22 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که واقعیت درمانی و درمان تحلیل تعامل متقابل بر کمال­گرایی خودمدار، دیگرمدار، جامعه مدار زنان مبتلا به نشانگان وانمودگرایی اثر بخش بوده است (01/0>P). به عبارتی نتایج به دست حاکی از آن بود که واقعیت درمانی و درمان تحلیل تعامل متقابل بر کمال­گرایی و ابعاد کمال­گرایی زنان مبتلا به نشانگان وانمودگرایی اثر بالایی داشته است. اما بین این دو درمان تفاوت معنی­داری به دست نیامد.
نتیجه­گیری: براساس یافته­های به دست آمده می­توان از واقعیت درمانی و درمان تحلیل تعامل متقابل به عنوان یک روش مداخله­ای نوین در کاهش کمال­گرایی در زنان مبتلا به نشانگان وانمودگرایی به کار رود.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/30 | پذیرش: 1399/2/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb