مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (458 مشاهده)
زمینه و هدف: تعارض والد- نوجوان به عنوان یک مشکل ارتباطی تلقی می شود که می تواند موجب اختلال در کارکرد خانواده، عملکرد فردی و حتی ناتوانی جسمی(عواقب خودکشی) و جنسی(ارتباطات فرا زناشویی، اعتیاد) و اختلالا ت روحی و روانی شود. پژوهش حاضر به منظور بررسی پیامد تعارض والد - نوجوان، از دیدگاه والدین شرکت کننده در مصاحبه انجام شد.
روش بررسی:  این تحقیق با رویکرد کیفی و بخشی از پژوهشی است که به شیوه نظریه داده بنیاد انجام شده است. دراین روش از نمونه گیری هدفمند استفاده شده است و  با 29 نفر از والدینی  که با نوجوانان خود تعارض داشتند، مصاحبه عمیق به عمل آمده و با استفاده از کد گذاری باز، محوری و انتخابی به تجزیه و تحلیل داده های حاصل از مصاحبه‌ها پرداخته شد.
یافته ها: از یافته های اصلی این پژوهش می توان به  3 مقوله هسته ای و 14 مقوله فرعی اشاره نمود که مقوله های اصلی شامل پیامدهای ویرانگر، پیامدهای سازنده و پیامدهای پیشگیری کننده می باشد. پیامد های ویرانگر  خود به هشت مقوله ی  فرعی: عوارض روحی / روانی، عوارض جسمانی،  اختلال در عملکرد،  تشدید تعارضات،  سازگاری ناکارآمد، آسیب های اجتماعی ،  آسیب معنوی ،  زیان و ضرر مادی طبقه بندی می شود. پیامدهای سازنده به حل تعارض، رشد ویژگیهای روانشناختی، رشد ویژگیهای اجتماعی و رشد بعد معنوی می انجاند.  پیامدهای پیشگیری کننده از تشدید تعارضات و آسیب ها جلوگیری می نماید.
نتیجه گیری: نتایج این پژوهش، نشان داد که پیامدهای تعارض والد - نوجوان متأثر از راهبردهایی است که برای حل تعارض به کار می برند. تعارض والد-نوجوان می تواند گاهی مفید و در برخی موارد نیز زیانبار باشد. تعارضهای زیانبار و مفید را از روی پیامدهای آن می توان تشخیص داد. فهم پیامدها، والدین را به سمت راهبردهای مؤثر حل تعارض سوق می دهد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/12/4 | پذیرش: 1399/1/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb