مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار رفتار حرکتی، گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، واحد کرمانشاه، دانشگاه آزاد اسلامی، کرمانشاه، ایران
2- استادیار رفتار حرکتی، بخش تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه یزد، یزد، ایران
3- کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی، دانشگاه یزد
چکیده:   (591 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: بیماران مبتلا به پسوریازیس علاوه بر تجربه‌ نشانه‌های فیزیولوژیک، طیف وسیعی از مشکلات روان‌شناختی شامل افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند. هدف پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی تمرینات یوگا و درمان شناختی- رفتاری بر اضطراب و افسردگی بیماران مبتلا به پسوریازیس بود.
روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع نیمه­آزمایشی با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون بود. تعداد 30 بیمار به عنوان نمونه انتخاب شده و به­روش تصادفی در سه گروه 10 نفری تمرین یوگا، درمان شناختی-رفتاری و گواه قرار گرفتند. سپس شرکت‌کننده‌ها پرسشنامه‌­های افسردگی (1996) و اضطراب (1990) بِک را پر نمودند. گروه­های آزمایشی به‌مدت 8 هفته و هر هفته دو جلسه مداخلات یوگا یا درمان شناختی- رفتاری مربوط به گروه خود را دریافت کردند. برای تحلیل داده­ها، از روش آماری تحلیل کوواریانس چند متغیره در سطح آلفای 05/0 و نرم افزار آماری Spss-23  استفاده شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد هر دو رویکرد درمانی در کاهش اضطراب و افسردگی این بیماران موثر بود (001/0p≤). همچنین نتایج پس­آزمون نشان داد که تمرینات یوگا نسبت به شیوه درمان شناختی- رفتاری اثر بیشتری در کاهش اضطراب (006/0= P) و افسردگی (001/0p<) داشت.  
نتیجه­گیری: نتایج نشان داد که 8 هفته تمرینات یوگا نسبت به شیوه درمان شناختی- رفتاری اثر بیشتری در کاهش میزان اضطراب و افسردگی بیماران پسوریازیس دارد. با توجه به نتایج، به بیماران پسوریازیس پیشنهاد می­شود تا در کلاس­های یوگا شرکت نموده و از مزایای روانی این تمرینات بهره­مند گردند. 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/12/9 | پذیرش: 1399/1/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb