مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه
چکیده:   (89 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به اهمیت سلامت جنسی در بهبود وضعیت روانشناختی افرد و همچنین در بهبود کیفیت زندگی زناشویی آنها، هدف پژوهش حاضر تعیین اثر بخشی زوج درمانی هیجان مدار بر بهبود اختلالات عملکردی جنسی و اضطراب حین رابطه جنسی در زنان مبتلا به واژینیسموس بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون- پس آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری پژوهش حاضر را تمامی زنان مبتلا به واژینیسموس مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره روان‌شناختی منطقه 5 شهر تهران در بهار سال 1398، تشکیل دادند. ابزار اندازه‌گیری داده‌ها در پژوهش حاضر عبارت بودند از پرسشنامه وضعیت جنسی گلومبک- راست (GRISS)، پرسشنامه چندبعدی خود پنداشت (MDSCQ) و همچنین جهت انجام مداخله از پروتکل رویکرد زوج‌درمانی هیجان مدار استفاده گردید. داده­ها پس از جمع‌آوری با استفاده از نرم­افزار SPSS ورژن24 مورد تجزیه تحلیل قرار گرفت. برای تحلیل داده­ها از  تحلیل کوواریانس چند متغیره و تک متغیره استفاده شد.
یافته­ها: نتایج تحلیل کواریانس نشان داد که بین گروه­ها از نظر اختلال عملکرد جنسی و اضطراب حین عمل جنسی تفاوت معناداری وجود دارد(001/0> P).  
نتیجه­گیری: با توجه به نتایج به دست آمده می­توان نتیجه گرفت که زوج درمانی هیجان­مدار بر بعبود عملکرد جنسی و کاهش اضطراب حین رابطه­ی جنسی زنان مبتلا به واژینیسموس موثر است و نیازمند توجه هرچه بیشتر خانواده­درمانگران و زوج درمانگران به کاربرد زوج درمانی هیجان­مدار در درمان مسائل جنسی و زناشویی زوجین می­باشد.  
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/12/11 | پذیرش: 1399/1/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb