مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه پیام نور
چکیده:   (90 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از عوامل اصلی موفقیت دانش آموزان و یکی از هدف های آموزش و پرورش، توجه به خودپنداره و انگیزش پیشرفت است. هدف اصلی این پژوهش تعیین اثربخشی آموزش مهارت حل مسئله برخودپنداره تحصیلی و انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر پایه دهم دارای انگیزش پیشرفت و خودپنداره پایین بود.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه تجربی از نوع پیش آزمون-پس آزمون با گروه گواه. بود. جامعه آماری تمامی دانش آموزان پسر پایه دهم شهر ریگان(320نفر)در سال 98-1397بودند40دانش آموز که کمترین نمره خودپنداره و انگیزش پیشرفت را داشتند و داوطلب شرکت در پژوهش بودند و همچنین ملاک های ورود به پژوهش را داشتند،به شیوه نمونه گیری در دسترس انتخاب شده و به صورت تصادفی در دو گروه گواه و آزمایش جایگماری شدند.افراد نمونه با استفاده از شیوه نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند. برنامه آموزش حل مسئله بر اساس مدل دزوریلا و گلدفرید طی 6جلسه برای گروه آزمایش اجرا شد. ابزار جمع آوری داده ها پرسشنامه خودپنداره تحصیلی راجرز(1951) و انگیزش پیشرفت هارتر(1981) بود. داده ها با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس و با استفاده از نرم افزارSPSS  ویراست ۲۳ در سطح اطمینان 05/0 تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج تحقیق نشان داد که آموزش مهارت های حل مسئله برافزایش خودپنداره تحصیلی(001/0> p) و انگیزش پیشرفت(001/0> p) دانش آموزان معناداربود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/2/22 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb