مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه کوثر بجنورد
2- دانشگاه پیام نور گلستان
چکیده:   (272 مشاهده)
زمینه و هدف: نارساخوانی به عنوان اختلال در هجی کردن کلمات و خواندن فراوانی بیشتری در کودکان با اختلال یادگیری خاص دارد، این کودکان در تکلم و گفتار خود مشکلی ندارند و ضعف آنها در مهارت خواندن و درک مطالب است. هدف پژوهش حاضر مقایسه درک حمایت معلم، خودناتوان­سازی و معنای تحصیلی میان دانش­آموزان عادی و دانش­آموزان نارساخوان بود.
روش بررسی: روش پژوهش توصیفی از نوع علی- مقایسه­ای بود. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه دانش­آموزان عادی و دانش­آموزان نارساخوان دوره دوم ابتدائی شهرگرگان در سال­تحصیلی­99-1398 بودند. نمونه پژوهش شامل 56 دانش­آموزان (28 دانش­آموز عادی و 28 دانش­آموزان نارساخوان) بودند که به­صورت نمونه­گیری هدفمند از میان­کلیه دانش­آموزان نارساخوان انتخاب و دانش­آموزان عادی نیز به منظور مقایسه با آنان انتخاب و همتاسازی شدند. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه اختلال یادگیری کلرادو (CLDQ)، پرسسنامه هوش ریون، پرسشنامه درک حمایت معلم­متنی، مک وایرتر و اونیل (2008)، پرسشنامه معنای تحصیلی توسط هندرسون-کینگ و اسمیت (2006) و مقیاس خودناتوان­سازی اردان و میگلی (2001) استفاده شد. داده­های جمع­آوری شده با تحلیل واریانس چندمتغیره (مانوا) با استفاده از نرم­افزار­SPSS-25 تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان­داد که در متغیر درک حمایت معلم، خودناتوان سازی و معنای تحصیلی میان دانش­آموزان عادی و دانش­آموزان نارساخوان تفاوت معناداری وجود دارد.
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان نتیجه گرفت که دانش­آموزان نارساخوان علی­رغم اینکه از بهره­هوشی بالاتر از متوسط برخوردار هستند، نمی­توانند مانند دانش­آموزان عادی پیشرفت کنند، مادامی که نتواند از حمایت معلم برخوردار شوند احساس ناتوانی کرده و این ناتوانی مقدمه­ای برای ایجاد احساس منفی نسبت به تحصیل و شکست تحصیلی باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/2/25 | پذیرش: 1399/5/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb