مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی بالینی ، دانشکده پزشکی ، علوم پزشکی تهران ،دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (58 مشاهده)
هدف: باورهای انگیزشی و راهبردهای یادگیری خودتنظیمی از عوامل تأثیرگذار بر عملکرد و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان می‌باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی میزان اثربخشی خودهیپنوتیزمی بر باورهای انگیزشی و راهبردهای یادگیری خودتنظیمی در دانش‌آموزان پایۀ دوازدهم، انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر به روش نیمه‌آزمایشی و از نوع پیش‌آزمون ـ پس‌آزمون با گروه کنترل و گمارش تصادفی انجام گرفت. جامعۀ آماری پژوهش، شامل دانش‌آموزان پایۀ دوازدهم شهر تهران در سال 1397 بود. افراد نمونه در وهلۀ نخست به شیوۀ نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و پس از تکمیل پرسشنامۀ راهبردهای انگیزشی یادگیری پینتریچ و دی‌گروت (MSLQ) و کسب حد نصاب لازم برای ورود به تحقیق با استفاده از انتساب تصادفی، در دو گروه آزمایش و کنترل (25 نفر برای هر گروه) گمارده شدند. گروه آزمایش طی 10 جلسه در معرض برنامۀ آموزشی خودهیپنوتیزم به شیوۀ گروهی قرار گرفتند و گروه کنترل، مداخله‌ای دریافت نکردند. داده‌های حاصل با آزمون تحلیل کوواریانس، تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: یافته ها نشان داد میانگین باورهای انگیزشی (خودکارآمدی، ارزش‌گذاری درونی و اضطراب امتحان) و راهبردهای یادگیری خودتنظیمی (راهبردهای شناختی و خود تنظیمی)  افزایش یافته است. نتایج تحلیل کواریانس تک متغیره نشان داد پس از حذف اثر پیش آزمون، دو گروه اختلاف معناداری داشتند(001/0>p).
 نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد که خودهیپنوتیزمی می‌تواند باعث تقویت باورهای انگیزشی و راهبردهای یادگیری خودتنظیمی در دانش‌آموزان پایۀ دوازدهم شود؛ بنابراین انجام مداخلات بر اساس این آموزش می‌تواند در ارتقای عملکرد و پیشرفت تحصیلی مفید باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/2/25 | پذیرش: 1399/7/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb