مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کارشناسی ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی دانشگاه علامه طباطبایی تهران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنای دانشگاه علامه طباطبایی تهرانی
چکیده:   (526 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: والدین با کودکان دچار ناتوانی یادگیری خاص در فرآیند رشد و تربیت فرزند خود با چالش‌های بسیاری مواجه هستند. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی آموزش گروهی مبتنی بر درمان پذیرش و تعهد بر انعطافپذیری روان‌شناختی و نارسایی هیجانی مادران کودکان با ناتوانی یادگیری خاص انجام گردید.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعۀ آماری این پژوهش تمامی مادران کودکان با ناتوانی یادگیری خاص شهر تهران در سال 98 را شامل شد. تعداد 30 مادر داوطلب واجد شرایط که به مراکز اختلال یادگیری مراجعه کرده بودند، به شیوه نمونه‌گیری در دسترس وارد مطالعه شده و به روش تصادفی ساده در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند. درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در10 جلسۀ 45 دقیقه‌ای برای گروه آزمایش اجرا شد. ابزارهای پژوهش شامل مقیاس ناگویی هیجانی تورنتو(بگبی، پارکر و تیلور ،۱۹۹۴) و مقیاس انعطاف‌پذیری شناختی دنیس و وندروال (2010) بود. داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس در سطح معناداری 05/0 و به منظور تجزیه وتحلیل از نرم افزار آماری SPSS استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج بیانگر تأثیر آموزش گروهی مبتنی بر درمان پذیرش و تعهد بر افزایش انعطاف‌پذیری روان‌شناختی(001/0p<) و کاهش نارسایی هیجانی(001/0p<) مادران کودکان با ناتوانی یادگیری خاص بود.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این پژوهش می‌توان نتیجه گرفت که درمان پذیرش و تعهد در بهبود انعطاف‌پذیری روان‌شناختی و نارسایی هیجانی این گروه از مادران نتایج اثربخشی را به دنبال دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb