مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی علوم و تحقیقات تهران
2- دانشگاه جامع امام حسین
3- پژوهشگاه تربیت بدنی
چکیده:   (136 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: شناخت عوامل روان‌شناختی در بررسی علل کناره‌گیری نوجوانان از ورزش اهمیت دارد. هدف از این مطالعه مقایسه شایستگی ادراک شده بدنی و ترس از شکست نوجوانان کناره‌گیری کننده از ورزش، با نوجوانان دارای مشارکت ورزشی بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر کاربردی و از نوع توصیفی_ مقایسه‌ای بود. جامعه آماری دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول، در سال تحصیلی 98-97 در شهرستان ارومیه بودند، که از بین آنها 193 نفر به صورت تصادفی خوشه‌ای ‌ به عنوان نمونه انتخاب شدند. داده‌ها با توزیع پرسشنامه محقق ساخته، برای بررسی مشارکت و یا کناره‌گیری ورزشی ، وپرسشنامه ترس از شکست کونروی (2002)، به منظور بررسی ترس از شکست، و پرسشنامه خودتوصیفی بدنی مارش (1998)، به منظور بررسی شایستگی ادراک شده بدنی، جمع‌آوری شدند، و با استفاده ازنرم‌افزار  SPSS نسخه 19 ، آزمون تحلیل واریانس چندمتغیره و در سطح معناداری 05/0 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد متغیّر­ شایستگی ادراک شده بدنی، و متغیر ترس از شکست در دو گروه تفاوت آماری معناداری داشت (001/0P˂). دانش‌آموزانی که از فعالیت­های ورزشی کناره‌گیری کرده‌اند، در مقایسه با دانش­آموزان مشارکت کننده در ورزش، شایستگی ادراک شده بدنی کمتر، و ترس از شکست بیشتری داشتند.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این پژوهش دانش‌آموزانی که ورزش را ترک کرده‌اند شایستگی ادراک شده بدنی کمتر و ترس از شکست بیشتری داشتند. این یافته‌ها از نظریه ادارک شایستگی حمایت می‌کند. بیشتر بودن ترس از شکست در گروهی که ورزش را ترک کرده اند، احتمالا به نتیجه مداری در ورزش نوجوانان اشاره می‌کند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/3/21 | پذیرش: 1399/4/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb