مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد بندرعباس، دانشگاه آزاد اسلامی، بندرعباس، ایران
2- گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه هرمزگان، هرمزگان، ایران
چکیده:   (41 مشاهده)
زمینه و هدف: اضطراب یکی از شایع‌ترین اختلال‌های روان‌شناختی است که نقش مهمی در افت سلامت و کیفیت زندگی دارد. روش‌های آموزش والدگری ذهن‌آگاهانه و والدگری مثبت از روش‌های موثر در بهبود ویژگی‌های روان‌شناختی هستند. بنابراین، مطالعه حاضر با هدف مقایسه اثربخشی آموزش والدگری ذهن‌آگاهانه و والدگری مثبت بر تنظیم هیجان در والدین کودکان مضطرب انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه نیمه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه پژوهش والدین کودکان مضطرب شهرستان لارستان در سال 1398 بودند. تعداد 60 نفر با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی در سه گروه مساوی (هر گروه 20 نفر) جایگزین شدند. گروه‌های آزمایش به‌ترتیب 8 جلسه 90 دقیقه‌ای (هفته‌ای یک جلسه) با روش‌های والدگری ذهن‌آگاهانه و والدگری مثبت آموزش دیدند و گروه گواه آموزشی دریافت نکرد. ابزارهای پژوهش مقیاس اضطراب کودکان پیش‌دبستانی (اسپنس و همکاران، 2001) و پرسشنامه تنظیم هیجان (گارنفسکی و کرایج، 2006) بودند. داده‌ها با روش‌های تحلیل کوواریانس چندمتغیری و آزمون تعقیبی بنفرونی در نرم‌افزار SPSS-19 تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که روش‌های آموزش والدگری ذهن‌آگاهانه و والدگری مثبت در مقایسه با گروه گواه باعث افزایش تنظیم هیجان سازگار و کاهش تنظیم هیجان ناسازگار در والدین کودکان مضطرب شدند (001/0P<)، اما بین دو روش مداخله در تنظیم هیجان سازگار و ناسازگار تفاوت معناداری وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان‌دهنده اثربخشی آموزش والدگری ذهن‌آگاهانه و والدگری مثبت بر تنظیم هیجان در والدین کودکان مضطرب بود. بنابراین، برنامه‌ریزی برای استفاده از هر دو روش نقش مهمی در افزایش تنظیم هیجان سازگار و کاهش تنظیم هیجان ناسازگار دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1399/3/29 | پذیرش: 1399/4/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb