مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (429 مشاهده)
زمینه و هدف: مولتیپل اسکلروزیس یکی از بیماری های سیستم عصبی مرکزی است که مزمن و غیر قابل درمان است. پژوهش حاضر با هدف  بررسیاثر بخشی آموزش مثبت اندیشی بر معنای زندگی در زنان مبتلا به ام اس عضو انجمن شهر گرگان انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از منظر روش‌شناختی،  نیمه آزمایشی  با پیش آزمون- پس آزمون با گروه گواه  بود. جامعه آماری این پژوهش را تمامی زنان مبتلا به ام اس عضو انجمن ام اس شهر گرگان در سال 1397 تشکیل دادند که دارای پرونده فعال در انجمن بودند. نمونه این مطالعه 40 نفر از بیماران بودند که بر اساس ملاک­های ورود و خروج به مطالعه، به شیوه در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل (هر زیر گروه 20 نفر) قرار گرفتند. ابزار پژوهش پرسش نامه معنای زندگی بود که در مراحل پیش آزمون، پس آزمون توسط تمامی شرکت کنندگان تکمیل گردید. جلسات آموزش مثبت اندیشی برای شرکت کنندگان گروه آزمایش در 10 جلسه 120 دقیقه ای برگزار شد، در حالی که شرکت کننندگان گروه کنترل، مداخله ای دریافت نکردند. داده های پژوهش با بهره گیری از آزمون تحلیل کوواریانس چند متغیره  و استفاده از  نرم افزار SPSS-22 تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد که آموزش مثبت اندیشی به طور معناداری باعث افزایش معنای زندگی شرکت کنندگان گروه آزمایش در مرحله پس آزمون شده بود (01/0 > P).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، آموزش مثبت اندیشی گزینه مداخله­ای مناسبی جهت افزایش معنای زندگی زنان مبتلا به ام اس است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb