مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
2- پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی
3- واحد تهران شرق، دانشگاه آزاد اسلامی
4- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه تهران
چکیده:   (335 مشاهده)
چکیده                             
زمینه و هدف: یکی از مشکلات عمده کودکان چاق، پایین بودن مهارت­های حرکتی و شناختی آنهاست. پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر برنامه جامع فعالیت­بدنی مدرسه بر  شناختی و حرکتی کودکان چاق انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر نیمه تجربی با طرح پیش­آزمون و پس­آزمون با گروه گواه بود. 30 دانش­آموز پسر 9 تا 11 ساله چاق با شاخص توده بدنی بالای 5/32 که در سال تحصیلی 98-97 در شهرستان بابل مشغول به تحصیل بودند به صورت در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه گواه و تجربی قرار گرفتند. ابتدا از هر دو گروه پیش آزمون به عمل آمد. برای ارزیابی مهارت حرکتی از آزمون رشد حرکتی- درشت نسخه سوم اولریخ (2016) و برای ارزیابی مهارت شناختی از آزمون برج لندن شالیس (1982) استفاده شد. گروه­ تجربی به مدت 40 جلسه 90 دقیقه­ای در برنامه آموزشی شرکت کردند و گروه گواه فقط به انجام فعالیت­های روزمره پرداختند. بعد از پایان مداخله، از هر دو گروه پس­ آزمون به عمل آمد. داده­ها با استفاده از تحلیل کوواریانس در سطح خطای 05/0 با نرم افزار SPSS-19  بررسی شدند.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که بین دو گروه در پس آزمون رشد شناختی و حرکتی تفاوت معنا­داری وجود داشت (001/0P ˂) و گروه تجربی در هر دو متغیر بالا عملکرد بهتری نسبت به گروه گواه داشتند.
نتیجه‌گیری: نتایج این تحقیق نشان داد که در پسران نه تا یازده ساله چاق، می­توان با استفاده برنامه جامع فعالیت­بدنی مدرسه بهبود معناداری در رشد شناختی و حرکتی آنها ایجاد کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/7 | پذیرش: 1399/5/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb