مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (982 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری های مزمن کلیوی از جمله بیماری هایی هستند که نه تنها سلامت جسمی بلکه ابعاد دیگر سلامتی را نیز به مخاطره می اندازند، از این رو، برنامه ریزی جامع برای این بیماران اجتناب ناپذیر می نماید. این بیماران در طیف وسیعی از مشکلات قرار می گیرند که شامل مشکلات جسمی، روانی، اقتصادی و اجتماعی می شود که در مجموع کیفیت زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. پژوهش حاضر با هدف اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کیفیت زندگی در بیماران دیالیزی انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع شبه آزمایشی و در قالب طرح پیش آزمون – پس آزمون با گروه کنترل است، 22 بیمار دیالیزی بیمارستان آل جلیل شهرستان آق قلا به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل گمارده شدند. سپس گروه آزمایش به مدت 8 جلسه 90 دقیقه ای تحت آموزش گروهی برنامه پذیرش و تعهد قرار گرفت و گروه کنترل آموزشی دریافت نکرد. شرکت کنندگان دو گروه قبل و بعد از آموزش فرم 24 سوالی پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی(1998) را تکمیل کردند.
یافته ­ها: یافته های به دست آمده در این پژوهش نشان داد که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد منجر به افزایش کیفیت زندگی و ابعاد مولفه های سلامت جسمی، سلامت روان، روابط اجتماعی و سلامت محیط در آزمودنی های گروه آزمایش در مرحله پس آزمون شد (05/0p<).
نتیجه گیری: در نتیجه می توان از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به عنوان مداخله ی مفید بر کیفیت زندگی در بیماران دیالیزی سود جست.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb