مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (132 مشاهده)
زمینه و هدف: ناباروری، یکی از مسائلی است که در صورت مواجهه جنبه‌های مختلف زندگی زوجین از جمله سازگاری زناشویی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از طرفی این سازگاری در زندگی زناشویی می‌تواند سایر اثرات ناشی از ناباروری که به زوجین تحمیل می‌شود را تعدیل کند.
روش بررسی: این پژوهش از نوع علی مقایسه‌ای می‌باشد که با هدف مقایسه خودپنداره جنسی، بهزیستی ذهنی و تاب آوری خانواده در زنان نابارور با سازگاری زناشویی بالا و پایین انجام شده است. به این منظور نمونه‌ای به حجم 158 نفر از جامعۀ آماری زنان نابارور مراجعه کننده به مراکز درمان ناباروری استانهای خوزستان و اصفهان در سال1397، به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار اندازه­گیری، پرسشنامه­های خودپنداره جنسی (1989)، تاب آوری خانواده (2005)، استرس ناباروری (1999) و سازگاری زناشویی (1978) بودند. پایایی ابزار از طریق آلفای کرونباخ تایید شد.
 یافته ها: نتایج نشان داد که بین زنان نابارور با سازگاری زناشویی بالا و پایین به لحاظ خودپنداره جنسی، بهزیستی ذهنی و تاب آوری خانواده اختلاف معنی داری وجود دارد (01/0>P).
نتیجه­ گیری: زنان نابارور دارای سازگاری زناشویی پایین دارای خودپنداره جنسی، بهزیستی ذهنی و تاب آوری خانواده پایین­تری بودند و لذا سازگاری زناشویی می­تواند به عنوان فاکتور مهمی در ارایه خدمات روان شناختی به زوجین نابارور به کار رود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/12 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb