مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (217 مشاهده)
زمینه و هدف: ازدواج سبب پیدایش همکاری، همدردی، علاقه، مهربانی، بردباری و مسئولیت پذیری نسبت به خانواده خواهد بود و تغییرات تکنولوژی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی در تغییر کارکرد اولیۀ ازدواج که شامل عشق، محبت وصمیمیت، سازگاری و ناسازگاری بین زن و شوهر است، نقش اساسی داشته است  با توجه به هدف این پژوهش در شناسایی مشکلات زوجی در زوج های متارکه تحت پوشش کمیته امداد، است.
روش بررسی: این پژوهش در جستجوی فهم تجربه ذهنی انسان­هاست و استفاده از پژوهش کیفی برای آن مناسب است. استفاده از یک رویکرد پدیدارشناسی، بررسی عمیق تجربیات ذهنی مشارکت­کنندگان را میسر کرد. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه زوجین متارکه تحت پوشش کمیته امداد است. 14نفر از زوج های کمیته امداد مورد بررسی قرار گرفته و مصاحبه ها گردآوری شده است. در این روش از نرم افزار Maxqda  جهت تجزیه و تحلیل داده های کیفی و نظریه پردازی استفاده شده است.
یافته ­ها: نتایج نشان داد تعداد 57 کد اولیه از میان 378 مفهوم شناسایی شده است. نتایج حاصل از کدگذاری محوری در جدول بالا نشان داده شده است. مشاهده می‌گردد 57 کد اولیه در قالب 4 مقوله اقتصادی، روانشناختی و رفتار فردی، فرهنگی اجتماعی و مذهبی شناسایی شده است. نتایج نشان داد مقوله روانشناختی و رفتار فردی با تعداد 156 کد تخصیص یافته در رتبه اول می‌باشد، مقوله فرهنگی اجتماعی با تعداد 133 کد در رتبه دوم می‌باشد و مقوله اقتصادی با 63 کد در رتبه سوم قرار دارد. مقوله روانشناختی و رفتار فردی در تعداد شمارش کدها و هم از نظر عمومیت و فراگیری در تمام پاسخگویان، در اولویت بوده که نشان از اهمیت این مقوله می‌باشد.
نتیجه­ گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت مشکلات زوجی در زوج های متارکه تحت پوشش کمیته امداد شامل چهار مقوله­های اقتصادی، روانشناختی و رفتار فردی، فرهنگی اجتماعی و مذهبی می­شود و مسئولان، دست­اندرکاران و زوج درمانگران بایستی به این شاخص­ها توجه کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1399/4/13 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb