مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روان‌شناسی، واحد سمنان، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان‌شناسی بالینی،دانشگاه سمنان
چکیده:   (110 مشاهده)
زمینه و هدف: ازدواج و به طور مشخص تبادل عاطفی میان زوجین، از قوی ترین هیجانهای مثبت محسوب گردیده و می تواند شادکامی آنها را افزایش دهد. هدف پژوهش حاضر، اثربخشی درمان هیجان مدار بر شادکامی زناشویی و عملکرد جنسی زوجین بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر یک مطالعه نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون و پس آزمون و پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه زوجین شهر تهران در سال 1398 تشکیل دادند. روش نمونه گیری به صورت در دسترس بود و تعداد نمونه شامل 30 زوج که به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش (15 زوج) و کنترل (15 زوج) جایگزین شدند. ابزار پژوهش حاضر شامل شاخص عملکرد جنسی زنان (FSFI)، پرسشنامه استاندارد ارزیابی عملکرد جنسی مردان روزن و همکاران(1997) و مقیاس شادمانی زناشویی آزرین (MHS) بود. پس از تکمیل پیش آزمون، گروههای مداخله به مدت 11 جلسه دو ساعته  (هفته ای یک جلسه) مداخله را دریافت کردند در حالی که گروه کنترل طی این مدت مداخله ای دریافت نکرد. برای تحلیل داده­ها از نرم افزارspss و روش تحلیل واریانس چند متغیری با اندازه گیری مکرر استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که بین میانگین نمرات شادکامی زناشویی و عملکرد جنسی زوجین بر حسب عضویت گروهی (گروه آزمایشی و گروه کنترل) تفاوت معناداری وجود دارد. بنابراین، درمان هیجان مدار در مقایسه با گروه کنترل موجب بهبود نمرات شادکامی زناشویی و عملکرد جنسی زوجین شده است (05/0P<). علاوه بر آن نتایج نشان داد که اثربخشی درمان هیجان مدار بر شادکامی زناشویی و عملکرد جنسی زوجین در مرحله پیگیری تداوم داشته است.
نتیجه ­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت درمان هیجان مدار یک روش موثر برای افزایش شادکامی زناشویی و عملکرد جنسی زوجین است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/13 | پذیرش: 1399/9/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb