مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار
2- دانشگاه ازاد اسلامی واحد گرمسار
چکیده:   (110 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر در پی عملیاتی کردن مفهوم پیمان درمانی و بررسی این است که آیا مدل پیمان درمانی می­تواند در فرایند درمان اثرگذار باشد؟  آیا بین مدل پیمان درمانی و تمایز یافتگی خود ارتباط وجود دارد؟
روش: روش پژوهش حاضر توصیفی و مدل آن هبستگی است. جامعه آماری این پژوهش شامل تمامی مراجعان شهر تهران که در سال 97-96 به مرکز مشاوره مراجعه می­کردند، است. گروه نمونه شامل 200 نفر مراجع زن و مرد بود که به روش غیر تصادفی در این پژوهش قرار گرفتند. به منظور جمع آوری اطلاعات در این پژوهش از پرسشنامه پیمان درمانی (CALPAS-P) و پرسشنامه تمایز یافتگی خود (DSI)  است.
نتایج: با توجه به شاخص‌های برازش می‌توان گفت، داده‌های جمع‌آوری شده به خوبی مدل مفهومی را مورد حمایت قرار می‌دهند و به بیانی دیگر می‌توان گفت مدل تحقیق از برازش مناسبی برخوردار می‌باشد. طبق نتایج با بهتر شدن وضعیت تعامل بیماران با درمانگران و با فرض ثابت بودن سایر متغیرها، میزان تمایزیافتگی بیماران افزایش می‌یابد.
بحث و نتیجه گیری: ابعاد پیمان درمانی بجز بعد «توقعات بر سر استراتژی کاری» با تمایزیافتگی رابطه معناداری داشتند. به طوری که رابطه این ابعاد با تمایزیافتگی مستقیم و معنادار و با شدتی ضعیف بود و در بین ابعاد پیمان درمانی، شدت رابطه بین بعد «تعهد بیمار» با تمایزیافتگی تاحدودی قوی‌تر از سایر ابعاد بوده است. همچنین بر اساس نتایج رگرسیون بین پیمان درمانی با تمایزیافتگی رابطه مستقیم و معنادار با شدتی ضعیف وجود دارد. از بین خرده مقیاس­های تمایز یافتگی خود، واکنش پذیری عاطفی،تمایزیافتگی خود، به ترتیب با ضرایب رگرسیونی (27/4-، 22/4 ) (به دلیل اینکه سطح خطای مقدار t آنها کوچکتر از 05/0 است، بر متغیر پیمان درمانی تأثیر داشته است.
کلیدواژگان: مدل ،پیمان درمانی، رابطه، تمایز یافتگی خود،
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/15 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb