مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه مدیریت بازرگانی، واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد، ایران
چکیده:   (267 مشاهده)
زمینه و هدف: پیشگیری از خشونت خانگی علیه زنان، مستلزم بکارگیری تکنیک­های کارا و موثر از جمله کمپین­های تبلیغاتی اثربخش می­باشد. بازاریابی خیرخواهانه که تخصیص بخشی از منابع مالی کسب­و­کارها به امور خیر را مبنا قرار می­دهد در سال ۱۹۸۳ در آمریکا  ابداع و از­سال ۱۳۸۴، در ایران مورد توجه قرار گرفته و در برنامه دولت­ها در پیشگیری از آسیب­های اجتماعی جای خود را باز کرده است. هدف از این تحقیق کاربست بازاریابی خیرخواهانه در مبارزه با خشونت خانگی بود.
روش: پژوهش حاضر یک تحقیق آمیخته مبتنی بر پارادایم تفسیری و از منظر جهت­گیری پژوهشی توسعه­ای می­باشد. با مرور سیستماتیک و فراترکیبو کدگذاری با نرم افزار مکس­کیودا برانگیزاننده­های اصلی بازاریابی خیرخواهانه شناسایی و­با تکنیک دلفی فازی با برنامه­های مبارزه با خشونت خانگی علیه زنان متناسب­سازی شدند؛ تاثیر برانگیزاننده­ها در قالب مدلی کاربردی با تکنیک مدلسازی ساختاری­تفسیری و نرم افزار میک­مک بررسی شد.
یافته ها:  نتایج نشان داد موفقیت کمپین های جلوگیری از رفتارهای خشونت آمیز خانگی مستلزم تقویت پاسخ شناختی و رفتاری فردی است که در معرض کمپین قرار می­گیرد؛ پاسخ فرد تحت تاثیر متغیرهایی همچون خصوصیات کمپین تبلیغاتی، ادراک فرد از مسئولیت­پذیری مجری کمپین، اعتماد­ و نگرش نسبت به تبلیغ، ویژگی­های روانشناختی و دموگرافیک فرد و نیز تناسب کمپین تبلیغاتی با فرهنگ و هنجارهای جامعه می­باشد؛ حس خیرخواهی و قضاوت اخلاقی فرد نیز نقش میانجی ایفا می­کند.
نتیجه گیری: به منظور جلوگیری از خشونت خانگی علیه زنان می توان از همکاری کسب و کارها در قالب برنامه های بازاریابی خیرخواهانه استفاده کرد؛ برندی که به جای تبلیغ برای فروش محصولاتش، کمپینی اجرا می کند که حل مسایل انسانی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی را هدف قرار داده در جلب توجه مردم موفق تر بوده و در نتیجه جلوگیری از خشونت خانگی علیه زنان از طریق چنین کمپین هایی بهتر انجام می شود؛ دولت ها نیز با بهره مندی از پتانسیل قابل توجه این رویکرد نوین می­توانند به شیوه­ای اثربخش تر به تدوین برنامه­های پیشگیری از آسیب های اجتماعی بپردازند.

     
نوع مطالعه: مقاله فراتحلیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: 1399/4/16 | پذیرش: 1399/5/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb