مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
2- دانشگاه آزاد اسلامی یزد
چکیده:   (42 مشاهده)
چکیده
زمینه وهدف: نابینایی همواره به معنی ناتوانی از درک تصویر پیرامون و کم توانی در تجسم ذهنی است که این مهم به ضعف دریافت های حسی و ارتباط اجتماعی می انجامد، آموزش نقاشی به نابینایان ضمن تأکید بر نیاز نابینایان به تجسم تصویری راهکاری در راستای تقویت و بهبود تصویرسازی ذهنی این گروه است. بررسی نتایج آموزش نقاشی به نابینایان با تحلیل ویژگی های به کار رفته در نقاشی آنها و بررسی تاثیرات آموزش نقاشی بر ارتباط حسی و تصویر سازی ذهنی این گروه هدف اصلی این پژوهش است.
روش بررسی: این پژوهش با روش تحقیق ترکیبی کمی- کیفی صورت پذیرفت، بدین شرح که نتایج به دست آمده از آموزش نقاشی به 10فرد نابینا 12 تا 18 سال درفاصله زمانی یکسال بود .که ازهرهنرمندنابینا10اثردرمجموع 100 اثر نقاشی به‌عنوان نمونه موردی گزینش یافت ومورد بررسی قرارگرفت .به عنوان داده ی کمی بر اساس شاخصه های بصری: رنگ، بافت، خط و سطح مورد تحلیل توصیفی قرار گرفت ،از تحلیل نتایج کمی به دست آمده برروی نمونه های موردی ویژگی های بصری اصلی در آثار نقاشی نابینایان استنباط وشناسایی گردید.
یافته ها: یافته‌های تحقیق نشان داد که در نتیجه ی آموزش نقاشی به نابینایان، تصاویر و فرم‌های به‌کاررفته در نقاشی نابینا، صرف‌نظر از بازنمایی اشیا می‌تواند بیان‌گر اندیشه‌ها، احساس و عواطف آنها نیز باشد. استفاده از رنگ های خالص، کاربرد بافت و برجستگی، بهره جویی از نقطه به جای خط و ترسیم دوبعدی به عنوان شاخصه های بصری اصلی در آثار آنها قابل مشاهده می باشد و همچنین در تحلیل حسی و روانشناختی آثار نقاشی نابینایان ویژگی‌های انتزاع گرایی، هم نهادی( به معنای ساخت مفاهیم پیچیده از عناصر ساده)، زاویه دید ترکیبی، ترکیب‌بندی نامتعارف و نامتناسب، دگرگونی و تحریف صفات مانوس و نمادگرایی، از یافته‌های این پژوهش مورد استنباط قرار گرفته است.
نتیجه گیری:براساس یافته های پژوهش حاضر،توجه به ویژگیهای نقاشی نابینایان جهت کشف جهان درون نابینایان ضرورت دارد.نقاشی درافزایش اعتمادبه نفس وتقویت تصویرسازی ذهنی نابینایان دارای نقش موثری است.درنتیجه می توان از آن به عنوان یک روش آموزش مفیددرنابینایان استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/17 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb