مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد تهران مرکز، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه طراحی پارچه و لباس، واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی
3- دانشکدهٔ هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
چکیده:   (479 مشاهده)

زمینه و هدف: آموزش نقاشی به نابینایان ضمن تأکید بر نیاز نابینایان به تجسم تصویری، راهکاری در راستای تقویت و بهبود تصویرسازی ذهنی این گروه است. هدف از انجام پژوهش حاضر، بررسی نتایج آموزش نقاشی به نابینایان با تحلیل ویژگی‌های به‌کاررفته در نقاشی آن‌ها و بررسی تأثیرات آموزش نقاشی بر ارتباط حسی و تصویرسازی ذهنی این گروه بود.
روش‌بررسی: این پژوهش با روش تحقیق ترکیبی کمی و کیفی صورت پذیرفت. نتایج به‌دست‌آمده از آموزش نقاشی به ده فرد نابینای ۱۲تا۱۸ سال در فاصلهٔ زمانی یک ‌سال و از هر هنرمند نابینا ده اثر، درمجموع صد اثر نقاشی به‌‌عنوان نمونهٔ موردی گزینش و بررسی شد. تحلیل توصیفی داده‌های کمی براساس شاخصه‌های بصری همانند رنگ، بافت، خط و سطح، صورت گرفت. از تحلیل نتایج کمی حاصل از نمونه‌های موردی، ویژگی‌های بصری اصلی در آثار نقاشی نابینایان استنباط و شناسایی شد.
یافته‌ها: یافته‌های تحقیق نشان داد، درنتیجهٔ آموزش نقاشی به نابینایان، تصاویر و فرم‌های به‌‌کاررفته در نقاشی نابینا، صرف‌نظر از بازنمایی اشیاء می‌تواند بیانگر اندیشه‌ها، احساس و عواطف آن‌ها نیز باشد؛ همچنین استفاده از رنگ‌های خالص، کاربرد بافت و برجستگی، بهره‌جویی از نقطه به‌جای خط و ترسیم دوبُعدی به‌عنوان شاخصه‌های بصری اصلی در آثار آن‌ها مشهود است. در تحلیل حسی و روان‌شناختی آثار نقاشی نابینایان ویژگی‌های انتزاع‌گرایی، هم‌نهادی (به‌معنای ساخت مفاهیم پیچیده از عناصر ساده)، زاویهٔ دید ترکیبی، ترکیب‌بندی نامتعارف و نامتناسب، دگرگونی و تحریف صفات مأنوس و نمادگرایی، از یافته‌های این پژوهش استنباط شد.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش حاضر، توجه به ویژگی‌های نقاشی نابینایان جهت کشف جهان درون این افراد ضرورت دارد. نقاشی در افزایش اعتمادبه‌نفس و تقویت تصویرسازی ذهنی نابینایان دارای نقش مؤثری است؛ درنتیجه می‌توان از آن به‌عنوان روش آموزشی مفیدی در نابینایان استفاده کرد.

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb