مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شیراز
چکیده:   (1094 مشاهده)
زمینه و هدف: همپوشی نشانه شناختی اختلال اضطراب بیماری با اختلال وسواس و اضطراب فراگیر توجه پژوهشگران را به فرآیندهای شناختی مشترک میان آنها جلب کرده است. هدف از پژوهش حاضر مقایسه اختلال اضطراب بیماری با اختلال های وسواس و اضطراب فراگیر در سازه های فراتشخیصی شناختی کمال گرایی، مسئولیت پذیری، عدم تحمل ابهام و حساسیت اضطرابی بود.
روش بررسی: طرح پژوهش حاضر علی مقایسه ای بود. نمونه شامل 15 بیمار مبتلا به اضطراب بیماری، 15 بیمار مبتلا به وسواس و 15 بیمار مبتلا به اضطراب فراگیر بود که در سال 1398 به کلینیک های روانپزشکی شهر شیراز مراجعه کرده و به شیوه غیرتصادفی و هدفمند انتخاب شدند. ابزارها عبارت بودند از پرسشنامه های کمال گرایی (هیل، 2004)، نگرش مسئولیت پذیری (سالکووسکیس، 2000)، عدم تحمل بلاتکلیفی (فریستون، 1994) و حساسیت اضطرابی (تیلور و کاکس، 1998). داده ها با روش تحلیل واریانس چندمتغیره در سطح معنی داری 05/0 در SPSS تحلیل شد.
یافته ها: گروه اضطراب بیماری در نمرات کمال گرایی، مسئولیت پذیری و عدم تحمل ابهام تفاوتی با گروه های وسواس و اضطراب فراگیر نداشت اما در نمرات حساسیت اضطرابی بین سه گروه تفاوت مشاهده شد (001/0>p). همچنین در آزمون تعقیبی نیز میانگین حساسیت اضطرابی در گروه اضطراب بیماری به طور معنی داری بیشتر از دو گروه دیگر بود.
نتیجه گیری: سازه های کمال گرایی، مسئولیت پذیری و عدم تحمل ابهام از سازه های شناختی مشترک در اختلال اضطراب بیماری، وسواس و اضطراب فراگیر می باشد. با این وجود، افراد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری به طور قابل توجهی از حساسیت اضطرابی بیشتری رنج می برند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb