مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد مرند، دانشگاه آزاد اسلامی، مرند، ایران
2- گروه فیزیولوژی، واحد تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران ( نویسنده مسئول: smt@iaut.ac.ir)
چکیده:   (303 مشاهده)

چکیده
زمینه و هدف: وجود کودک مبتلا به صرع، موجب پریشانی سایر اعضای خانواده بخصوص مادران آنها می‌شود. هدف از پژوهش حاضر مقایسه کارکردهای اجرائی و آشفتگی روانشناختی مادران دارای کودک مبتلا به صرع و مادران دارای کودک سالم بود.
روش‌بررسی: روش پژوهش از نوع علّی- مقایسه‌ای بود. جامعه آماری شامل تمامی مادران دارای کودک مبتلا به صرع و مادران دارای کودک سالم شهر تبریز در سال ۱۳۹۹ بود که از بین آنها ۵۰ مادر دارای کودک مبتلا به صرع به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و سپس براساس سن و میزان تحصیلات، همتاسازی ۵۰ مادر دارای کودک سالم انتخاب و آزمون دسته بندی کارتهای ویسکانسین (گرانت و برگ، 1948) و پرسشنامه اضطراب افسردگی و استرس (DASS) (لاویبوند و لاویبوند، ۱۹۹۵) را تکمیل نمودند. داده‌های به دست آمده با روش تحلیل واریانس چندمتغیری (MANOVA) با کمک نرم افزار SPSS نسخه ۱۷ تجزیه و تحلیل شد. مقادیرp کمتر از ۰۵/۰ معنی‌دار تلقی شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین کارکردهای اجرایی و آشفتگی روانشناختی مادران دارای کودک مبتلا به صرع و مادران دارای کودک سالم تفاوت معناداری از نظر آماری وجود داشت (001/0> P) و این معنی داری به نفع گروه مادران دارای کودک سالم بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج می‌توان با شناخت دقیق تر از اثرات وجود کودک مبتلا به صرع، اقدامات مناسب روانشناختی برای مراقبان اصلی آنها در نظر گرفت.

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/7 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb