جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 142 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Najafi M T, Saffarinia M, Alipour A, Zare H, Khoshnevisan Z. Relationship Between Social Wellbeing and Social Comparison, and Symptom Severity in Patients With Irritable Bowel Syndrome. mejds. 2020; 10 :142-142
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-2172-fa.html
نجفی محمدتقی، صفاری نیا مجید، علیپور احمد، زارع حسین، خوشنویسان زهرا. بررسی رابطهٔ بهزیستی اجتماعی و مقایسهٔ اجتماعی با شدت علائم در مبتلایان به سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :142-142

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-2172-fa.html


1- گروه روان‌شناسی، دانشگاه پیام‌نور
2- گروه روان‌شناسی، مؤسسهٔ آموزش عالی خراسان
چکیده:   (498 مشاهده)
زمینه و هدف: سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر از بیماری‌های شایع دستگاه گوارش است که معمولاً با ضعیف‌بودن کیفیت زندگی مبتلایان همراه است. این پژوهش با هدف بررسی رابطهٔ بهزیستی اجتماعی و مقایسهٔ اجتماعی با شدت علائم در مبتلایان به سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر انجام شد.
روش‌بررسی: روش پژوهش، توصیفی‌همبستگی بود. جامعهٔ آماری تمامی مبتلایان به سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر بودند که در نیم‌سال دوم ۱۳۹۸ به یک ‌بیمارستان خصوصی در مرکز شهر تهران مراجعه کردند. حجم نمونه ۱۸۰ نفر بود که با روش نمونه‌گیری دردسترس بعد از تأیید پزشک، به‌صورت داوطلبانه به پرسشنامه‌های بهزیستی اجتماعی (کیز، ۱۹۹۸) و مقایسهٔ اجتماعی (گیبنز و بونک، ۱۹۹۹) و مقیاس شدت علائم سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر (فرنسیس و همکاران، ۱۹۹۷) پاسخ دادند. داده‌ها با روش همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی چندگانه، در سطح معناداری ۰٫۰۵ تحلیل شد.
یافته‌ها: بین شدت علائم مبتلایان به سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر با بهزیستی اجتماعی رابطهٔ معکوس معنادار (۰٫۳۲۳-=r و ۰٫۰۰۱>p) و با مقایسهٔ اجتماعی (۰٫۱۷۰=r  و ۰٫۰۲۲=p) رابطهٔ مستقیم معناداری وجود داشت. بهزیستی اجتماعی ۱۰٫۵درصد از تغییرات شدت علائم را در مبتلایان تبیین کرد (۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: بهزیستی اجتماعی در حد متوسط و مقایسهٔ اجتماعی در حد کمی با شدت علائم در مبتلایان رابطه دارد. اگر ادراکات فرد از اجتماع تغییر کند و در جامعه فعال‌تر باشد، شدت علائم آن‌ها می‌تواند کاهش یابد؛ لذا پزشکان و روان‌شناسان به نقش مؤلفه‌های اجتماعی در درمان و آموزش توجه بیشتری داشته باشند.
متن کامل [PDF 398 kb]   (107 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/14 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb