مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد زاهدان
2- دانشگاه سیستان و بلوچستان
چکیده:   (202 مشاهده)
زمینه و هدف: تداوم زندگی مشترک پس از تجربه بی‌وفایی، نیازمند مواجهه با خشم و احساسات منفی همسر آسیب‌دیده می‌باشد. پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثربخشی آموزش بخشایش و شفقت به خود، بر تعارضات زناشویی زنان زخم‌خورده از خیانت زناشویی شهرستان بیرجند انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه از نوع نیمه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون و پیگیری بود. نمونه پژوهش 52 نفر از زنان خیانت‌دیده مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره و مددکاری شهرستان بیرجند بودند که به شیوه نمونه‌گیری در‌دسترس هدفمند انتخاب شدند و در دوگروه آزمایش (16و18 نفر) و یک گروه گواه (18نفر) قرار گرفتند و پیش و پس از مداخله و سه ماه بعد، پرسشنامه تعارضات زناشویی (کنزاس، 1985) را تکمیل کردند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار spss21 و آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد میزان تعارض زناشویی گروه شفقت‌به‌خود نسبت به گروه گواه در مراحل قبل و بعد از مداخله و پیگیری به‌طور معناداری کاهش پیدا‌کرد (P<0/01) اما درگروه بخشایش نسبت به گروه گواه، تغییر معناداری ایجاد نشد.
نتیجه‌گیری: آموزش شفقت‌به‌خود به‌عنوان یک رویکرد کارامد و مداخله متمرکز بر خودپذیری، بیشتر از بخشایش می‌تواند در کاهش تعارضات زناشویی زنان زخم‌خورده از خیانت که مایل به بهبود روابط با همسر خود هستند موثر باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/18 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb