مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (328 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر، مدل یابی ساختاری پیش­بینی پیروی از درمان بر اساس ویژگی­های شخصیتی با میانجی­گری حمایت اجتماعی و ادراک بیماری در بیماران تحت همودیالیز بود.
روش بررسی: از نظر روش انجام همبستگی از نوع معادلات ساختاری بود. جامعه آماری ازکلیه بیماران کلیوی مزمن شهر تهران که در سال 1397تحت همودیالیز قرار گرفته‌اند، تشکیل شد. داده­ها با استفاده از مقیاس پیروی از درمان GAS، پرسشنامه شخصیت نئو NEO-FFI، پرسشــنامه حمایــت اجتماعــی فیلیپــس و پرسشنامه ادراک بیماری به دست آمد. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از روش مدل­یابی معادلات ساختاری انجام شد. در نهایت آزمون برازش مدل با استفاده از نرم­افزار AMOS   انجام شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد اثر عامل روان رنجورخویی بر پیروی از درمان (05/0>p، 186/0-=β) منفی بود. همچنین ضریب مسیر کل عامل های گشودگی (05/0>p، 120/0=β) و وظیفه شناسی شخصیت (01/0>p، 274/0=β) بر پیروی از درمان مثبت بود. ضریب مسیر بین حمایت اجتماعی و پیروی از درمان (01/0>p، 292/0=β) مثبت و در سطح 01/0 معنادار بود. نشان می دهد که ضریب مسیر غیر مستقیم بین عامل روان رنجورخویی با پیروی از درمان (01/0>p، 087/0-=β) منفی بود. از سوی دیگر ضریب مسیر غیر مستقیم بین عامل های گشودگی (01/0>p، 056/0=β) و برونگرایی شخصیت(01/0>p، 103/0=β) با پیروی از درمان مثبت بود. در نهایت ضریب مسیر غیر مستقیم بین عامل توافق پذیری شخصیت و پیروی از درمان مثبت بود (05/0>p، 046/0=β).
نتیجه­گیری: می­توان نتیجه گرفت که حمایت اجتماعی در بین بیماران تحت همودیالیز رابطه بین عامل روان رنجورخویی شخصیت و پیروی از درمان را به صورت منفی و رابطه بین گشودگی، توافق پذیری و برونگرایی با پیروی از درمان را به صورت مثبت و معنادار میانجیگری می کند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/21 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb