مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (402 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال افسردگی و اختلال وسواس فکری- عملی، از تاریخچه­ای طولانی برخوردار هستند و در طی تاریخ روان­شناسی به علت پیامدهای ناگوار و شیوع بالای این دو اختلال، همواره مورد توجه بوده­اند. هدف پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی گروه‌درمانی با رویکرد شناختی- رفتاری و روان نمایشگری بر کاهش علائم افسردگی و وسواس فکری-عملی در بین زنان 30-40 سال بود.
روش بررسی: طرح تحقیق حاضر در قالب نیمه تجربی و از نوع پیش آزمون و پس ‌آزمون با دو گروه آزمایش و کنترل بود. جامعه آماری پژوهش حاضر زنان مبتلا به افسردگی و وسواس فکری- عملی­ که از مراجعه کنندگان به کلینیک‌های مشاوره‌ای تهران بودند که از بین آن‌ها 24 نفر به صورت نمونه‌گیری تصادفی برای پژوهش حاضر انتخاب شدند. گروه‌درمانی با رویکرد شناختی- رفتاری و روان نمایشگری طی 12 جلسه یک ساعت و نیم در طی سه ماه برگزار شد. پرسشنامه افسردگی بک و پرسشنامه وسواس فکری عملی ییل براون مورد استفاده قرار گرفتند. در تحلیل داده‌ها از تحلیل کوواریانس تک متغیره و آزمون تعقیبی توکی استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج پژوهش نشان داد که گروه ‌درمانی شناختی- رفتاری و روان نمایشگری بر روی کاهش علائم افسردگی و وسواس فکری- عملی در زنان 30 تا 40 ساله اثربخش بود­ و کاهش معناداری در علائم  افسردگی و وسواس فکری- عملی شرکت­کنندگان، بعد از اجرای هر دو مداخله وجود داشته است.
نتیجه­ گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت مداخلات گروه ‌درمانی شناختی- رفتاری و روان نمایشگری بر روی کاهش علائم افسردگی و وسواس فکری- عملی در زنان اثربخش بود­ و کاهش معناداری در علائم افسردگی و وسواس فکری- عملی شرکت­کنندگان، بعد از اجرای هر دو مداخله وجود داشته است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb