مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری جامعه شناسی دانشگاه آزاد واحد دهاقان
2- دکتری تخصصی، گروه جامعه شناسی، واحد دهاقان، دانشگاه آزاد اسلامی، دهاقان، ایران
چکیده:   (126 مشاهده)
زمینه و هدف: تغییرات اجتماعی ناشی از مدرن شدن باعث بالا رفتن سطح آگاهی‌های اجتماعی، سواد عمومی شده و به‌موازات آن سطح توقعات و انتظارات فرزندان از والدین نیز به‌مراتب بیشتر و متفاوت‌تر از گذشته شده است. پژوهش حاضر باهدف بررسی رابطه احساس محرومیت نسبی نوجوانان استان خراسان جنوبی با انتظارات آن‌ها از والدین شان انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه مقطعی و از نوع توصیفی بود. مطالعه حاضر در سال 1398 و در میان 580 نفر از نوجوانان استان خراسان جنوبی واقع در سن 13-18 سال و با روش نمونه‌گیری طبقه‌ای متناسب انجام گردید. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسشنامه‌های انتظارات فرزندان از والدین و میزان فرزندمداری (ناصری و همکاران،1395) و میزان احساس محرومیت نسبی (تد رابرت گر، 2017) بود. تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS نسخه 25 در دو سطح توصیفی و تحلیلی با آزمون‌ تی تست و ضریب همبستگی پیرسون انجام شد و سطح معناداری برابر با 05/0 بود.
یافته‌ها: میانگین نمره انتظارات فرزندان از والدین شان 56/12±30/47 بود. نمره انتظارات نوجوانان از والدین در بعد اقتصادی (17/2±86/14) بیشتر و در بعد سیاسی (32/1±27/10) کمتر از سایر ابعاد بود. میانگین نمره احساس محرومیت نسبی پاسخگویان 70/1±24/17 بود. بین احساس محرومیت نسبی نوجوانان و انتظارات آن‌ها از والدین رابطه معکوس وجود داشت (001/0˂p و 294/0-=r).
نتیجه‌گیری: با توجه به وجود رابطه معکوس بین احساس محرومیت نسبی نوجوانان و انتظارات آن‌ها از والدین، با بهبود شیوه معیشتی و کاستن از احساس محرومیت نسبی از طریق توسعه اقتصادی و اجتماعی می‌توان انتظارات نوجوانان این استان را متعادل کرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: 1399/6/4 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb