مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقدس
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد آستارا، گیلان
چکیده:   (335 مشاهده)
زمینه و هدف: طلاق سبب بروز انواع آسیب­ها و ناتوانی­های روانی –  عاطفی مانند افسردگی و اضطراب در ابعاد فردی و اجتماعی در زنان مطلقه می­شود؛ لذا هدف از پژوهش حاضر تعیین اثربخشی روش حساسیت‌زدایی منظم با حرکات چشم و پردازش مجدد بر تنش‌های روانی (اضطراب و افسردگی) زنان مطلقه بود.
روش بررسی: در یک مطالعه نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون پس‌آزمون با گروه گواه از بین تمامی زنان مطلقه مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی منطقه ده شهر تهران در شش ماه دوم سال 1397، تعداد 30 نفر داوطلب واجد شرایط به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به‌صورت گمارش تصادفی در دو گروه 15 نفری آزمایش و گواه جایگزین شدند. برای گروه آزمایش مداخله حساسیت‌زدایی با حرکت‌های چشم و باز پردازش شاپیرو طی 6 جلسه 60 دقیقه‌ای انجام شد، اما گروه گواه آموزشی دریافت ننمودند. جهت جمع‌آوری اطلاعات در مرحله پیش‌آزمون و پس‌آزمون از چک‌لیست نشانه‌های اختلالات روانی دراگونیس (1983) استفاده شد. جهت تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه 22 و آزمون تحلیل کوواریانس چند متغیری در سطح معنی‌داری 05/0= α استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که پس از تعدیل نمرات پس‌آزمون بر روی نمرات پیش‌آزمون میانگین نمرات اضطراب و افسردگی گروه آزمایش نسبت به گروه گواه به‌طور معنی‌داری کاهش یافت (001/0>p).
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش می‌توان گفت که روش حساسیت‌زدایی منظم با حرکات چشم و پردازش مجدد در کاهش اضطراب و افسردگی زنان مطلقه مؤثر می‌باشد. لذا استفاده از درمان مذکور به‌عنوان یک درمان مکمل در حل مشکلات روان‌شناختی زنان مطلقه مورداستفاده قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb