مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (147 مشاهده)
زمینه و هدف: لازمه کمک به زنان باردار برای حل مشکلات مربوط به بارداری شناخت عوامل مؤثر بر افسردگی، اضطراب و استرس این افراد است که می­توان با استفاده از رویکردهای مختلف به بهبود آن­ها پرداخت. هدف پژوهش حاضر، مقایسه اثربخشی درمان شناختی رفتاری و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر افسردگی، اضطراب و استرس زنان باردار نخست­زا بود.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون به همراه گروه کنترل بود. جامعه مورد مطالعه شامل کلیه زنان باردار مراجعه کننده به بیمارستان­های منتخب که جهت کنترل بارداری به آن مراکز مراجعه کردند، بود. نمونه­ها شامل سه گروه 30 نفری (گروه کنترل، گروه درمان شناختی رفتاری و گروه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد) بود که به صورت نمونه­گیری در دسترس و داوطلبانه، انتخاب و به صورت تصادفی، پس از همتاسازی، در گروه­های سه­گانه قرار گرفتند. درمان شناختی- رفتاری طی 12 جلسه یک ساعت و نیم هفته­ای دو جلسه طی یک ماه و نیم و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد طی 9 جلسه یک ساعت و نیم هفته­ای دو جلسه طی یک ماه و نیم برگزار شد. داده­ها با استفاده از پرسشنامه افسردگی، اضطراب و استرس 21- DASS بدست آمده است.  برای تجزیه و تحلیل از آزمون تحلیل کوواریانس آمیخته و آزمون تعقیبی شفه استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که مداخلات گروه ‌درمانی شناختی- رفتاری و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش افسردگی، اضطراب و استرس زنان باردار نخست­زا اثربخش بود­ و کاهش معناداری بر افسردگی، اضطراب و استرس شرکت­کنندگان، بعد از اجرای هر دو مداخله وجود داشته است.
نتیجه ­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت مداخلات گروه ‌درمانی شناختی- رفتاری و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش افسردگی، اضطراب و استرس زنان باردار نخست­زا اثربخش بود­ و کاهش معناداری بر افسردگی، اضطراب و استرس شرکت­کنندگان، بعد از اجرای هر دو مداخله وجود داشته است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb