مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (23 مشاهده)
زمینه و هدف: دوران بارداری یکی از مهمترین مراحل زندگی یک زن است، و اغلب یک دوره پراسترس و همراه با تغییرات فیزیولوژیکی و روانی نیز به شمار می­آید، و این مشکلات اثرات قابل ملاحظه­ ای بر وضعیت روانی آنان خواهد گذاشت. مطالعه حاضر با هدف تعیین برازش مدل رابطه تعارضات زناشویی و امنیت عاطفی با استرس ادراک شده و نگرانی های دوران بارداری و با واسطه‌گری بهزیستی روان‌شناختی در زنان باردار انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش توصیفی – همبستگی بود و جامعه آماری این پژوهش شامل زنان باردار مراجعه کننده به کلینیک های زنان و زایمان و بیمارستان شهرستان رامسر در بازه زمانی بهمن 1397 تا فروردین 1398 بود. 384 نفر بعنوان نمونه با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه تعارضات زناشویی ثنایی و همکاران (1379)، مقیاس بهزیستی روان‌شناختی ریف و همکاران (2002)، پرسشنامه نگرانی های دوران بارداری آلدردسی و لین (2011)، پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن و همکاران (1983) و آزمون امنیت عاطفی تجدید نظر شده کردوا و همکاران (2005) بود. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از مدل‌سازی معادلات ساختاری انجام شد.
یافته­ ها: یافته های این مطالعه نشان داد بین تعارضات زناشویی با استرس ادراک شده و  نگرانی‌های دوران بارداری با واسطه‌گری بهزیستی روان‌شناختی در زنان باردار رابطه وجود دارد. بین تعارضات زناشویی با شاخص‌های زیستی با واسطه‌گری بهزیستی روان‌شناختی در زنان باردار رابطه وجود نداشت. بین امنیت عاطفی با استرس ادراک شده و  نگرانی‌های دوران بارداری با واسطه‌گری بهزیستی روان‌شناختی در زنان باردار رابطه وجود دارد (05/0 > P). بین امنیت عاطفی با شاخص‌های زیستی با واسطه‌گری بهزیستی روان‌شناختی رابطه در زنان باردار وجود نداشت.
نتیجه­ گیری: تعارضات زناشویی و امنیت عاطفی با واسطه‌گری بهزیستی روان‌شناختی بر استرس ادراک شده و نگرانی‌های دوران بارداری در زنان باردار نقش پیش‌بینی کنندگی دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb