مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (112 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر بررسی مقایسه­ای اثربخشی آموزش روانی فرندز، درمان کوتاه‏مدت راه حل‏مدار، و ورزش‏های هوازی بر میزان تاب‏آوری دانش‏آموزان بود.
روش بررسی: روش تحقیق شبه آزمایشی از نوع پیش آزمون ـ پس آزمون  با گروه کنترل و پیگیری بود که در این روش، آزمودنی ها پس از اجرای پیش آزمون و کسب نمره متوسط در پرسشنامه های تاب آوری به طور تصادفی در سه گروه آزمایش و یک گروه کنترل قرار گرفتند. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه نوجوانان پسر  13 تا 15 ساله مدرسه دوره اول متوسطه نمونه دولتی تهرانی منطقه آموزش و پرورش کهریزک در سـال تحـصیلی 99-98 بوده است. گروه آزمایش یک توسط پژوهشگر به مدت 10 جلسه 60 دقیقه­ای تحت آموزش برنامه آموزش های فرندز ،گروه آزمایش دو تحت آموزشSFBT  و گروه سوم تحت آموزش ورزش‏های هوازی قرار گرفتند.
یافته­ها: بر اساس نتایج به دست آمده به ترتیب مشاوره‏ی کوتاه‏مدت راه حل‏محور، برنامه­های آموزش روانی فرندز، و ورزش‏های هوازی بر میزان تاب‏آوری دانش‏آموزان تاثیر معناداری داشته و هر سه این روش­ها می‏توانند بر تاب­آوری دانش­آموزان تاثیر داشته باشند.
نتیجه­گیری: با توجه به اثربخشی نتایج به دست آمده در خصوص اثربخشی برنامه ­فرندز و مشاوره‏ی کوتاه‏مدت راه حل‏محور و ورزش‏های هوازی به مشاوران و متخصصین پیشنهاد می­شود با توجه به هر سه این دستو­رالعمل­ها و پروتکل­ها از ترکیب میان این سه مداخله به تقویت و بهبود تاب­آوری دانش­آموزان در مدارس اقدام نمایند و به عنوان یکی از اقدامات فوق ­برنامه در مدارس گنجانده شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/7/8 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb