جلد 11 - شماره سال ۱۴۰۰                   ‫جلد (11): 5 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Armin Z, Fakhri M K, Hasanzadeh R. The Effects of Couple Enrichment Training on Optimism, Marital Burnout, and Attitude towards Infidelity in Infidel Couples. MEJDS. 2021; 11 :5-5
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-2314-fa.html
آرمین ذبیح الله، فخری محمدکاظم، حسن زاده رمضان. اثربخشی آموزش غنی‌سازی روابط زوجین براساس مدل انریچ بر خوش‌بینی، دلزدگی زناشویی و نگرش به خیانت در زوجین خیانت‌دیده. مجله مطالعات ناتوانی. 1400; 11 () :5-5

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-2314-fa.html


1- گروه روان‌شناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (173 مشاهده)
زمینه و هدف: توجه به زندگی زناشویی و تلاش برای افزایش مؤلفه‌های مرتبط به زندگی زناشویی رشد روزافزونی داشته است؛ چراکه نمی‌توان جامعهٔ سالم بدون خانوادهٔ سالم را متصور بود؛ بنابراین این پژوهش با هدف تعیین اثربخشی آموزش غنی‌سازی زوجین براساس مدل انریچ بر خوش‌بینی، دلزدگی زناشویی و نگرش به خیانت در زوجین خیانت‌دیده انجام شد.
روش‌بررسی: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه‌ٔ آماری را افرادی تشکیل دادند که از سوی دادگستری برای ارائهٔ مشاورهٔ پیش از طلاق به مراکز مشاوره و روان‌شناسی شهر سبزوار در طول سال ۹۸-۱۳۹۷ ارجاع داده شدند. با روش نمونه‌گیری دردسترس چهارده زوج (۲۸ نفر) انتخاب شدند و به‌صورت تصادفی در گروه آزمایش (هفت زوج) و گروه گواه (هفت زوج) قرار گرفتند. گروه آزمایش آموزش غنی‌سازی زوجین براساس مدل انریچ (اولسون و اولسون، ۱۹۹۶) را طی شش جلسهٔ نوددقیقه‌ای به‌صورت هفتگی دریافت کرد. قبل و بعد از مداخله، مقیاس نگرش به خیانت (ویتی، ۲۰۰۳)، مقیاس دل‌زدگی زناشویی (پاینز، ۱۹۸۷) و آزمون تجدیدنظرشدهٔ جهت‌گیری زندگی (شییر و همکاران، ۱۹۹۴) در هر دو گروه اجرا شد. داده‌ها ازطریق روش تحلیل کوواریانس و با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۲ در سطح معناداری ۰٫۰۵ تجزیه‌و‌تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد، با کنترل اثرات پیش‌آزمون، آموزش غنی‌سازی زوجین براساس مدل انریچ بر افزایش خوش‌بینی، کاهش دلزدگی زناشویی و کاهش نگرش به خیانت در زوجین خیانت‌دیده مؤثر بود (۰٫۰۰۱>p). 
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش، آموزش غنی‌سازی زوجین براساس مدل انریچ بر افزایش خوش‌بینی، دلزدگی زناشویی و نگرش به خیانت در زوجین خیانت‌دیده مؤثر است و می‌توان از این آموزش در مراکز مشاوره و روان‌شناسی برای بهبود مشکلات روان‌شناختی زوجین دارای مشکل خیانت زناشویی بهره برد.
متن کامل [PDF 443 kb]   (13 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/7/12 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb