مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
چکیده:   (38 مشاهده)
زمینه و هدف:  کیفیت زندگی بیماران قلبی تحت الشعاع متغیرهای روان‌شناختی زیادی است و شناسایی این متغیرها می تواند در بهبود ارتقاء کیفیت زندگی این بیماران موثر واقع شود. پژوهش حاضر، با هدف تعیین رابطه بین کانون کنترل سلامت و ادراک بیماری با کیفیت زندگی بیماران قلبی انجام شد.
روش بررسی: روش این مطالعه از نوع همبستگی بود. جامعه شامل کلیه بیماران قلبی بیمارستان شهید رجائی، مرکز قلب تهران و بیمارستان خاتم الانبیاء در سال 1398 بود که تعداد350  نفر از بیماران قلبی بستری‌شده و سرپایی به‌صورت نمونه‌گیری دردسترس و داوطلبانه انتخاب و شرکت کنندگان علاوه بر پرسشنامه جمعیت‌شناختی به پرسشنامه اختصاصی سنجش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مینه سوتا (رکتور، 1984)، پرسشنامه ادراک بیماری(بردبنت  و همکاران، 2006) و مقیاس  چندوجهی کانون کنترل سلامت (والستون  و همکاران، 1978) پاسخ دادند. برای تحلیل داده‌ها از شاخص‌های آمار توصیفی (میانگین و انحراف ‌معیار)، ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندمتغیره از طریق نرم‌افزار SPSS-22 استفاده شد.
یافته­ها: یافته ها نشان داد که بین همه زیرمقیاس های کانون کنترل سلامت با کیفیت زندگی بیماران قلبی رابطه معنادار و مستقیم وجود دارد(01/0> P) . همچنین در ارتباط ادراک بیماری با کیفیت زندگی فقط زیر مقیاسهای ادراک از پیامدها، ادراک طول مدت بیماری و کنترل شخصی  با کیفیت زندگی بیماران قلبی رابطه معنادار و مستقیم وجود دارد(01/0> P) و در مقیاس های درمان پذیری، شناخت علایم، نگرانی در مورد بیماری ، عواطف و واکنش عاطفی و شناخت قابلیت درک و فهم بیماری با کیفیت زندگی بیماران قلبی رابطه معناداری مشاهده نشد. همچنین نتایج نشان داد زیرمقیاس‌های منبع کنترل مربوط به افراد مهم و منبع کنترل مربوط به شانس و ادراک از پیامدها و کنترل شخصی، درمجموع (40 درصد) تغییر در کیفیت زندگی بیماران قلبی را می‌توانند پیش­بینی کنند.
نتیجه­گیری: نتایج حاصل از پژوهش نشان داد که کیفیت زندگی بر اساس کانون کنترل سلامت و ادراک بیماری در  بیماران قلبی، قابل پیش بینی است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/7/21 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb