مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.BOJNOURD.REC.1398.005

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی و مشاوره ،دانشکده علوم انسانی،واحد بجنورد، دانشگاه آزاد اسلامی، بجنورد ، ایران.
2- گروه علوم تربیتی و مشاوره، دانشگاه بجنورد، بجنورد، ایران.
3- گروه علوم تربیتی و مشاوره، دانشگاه بجنورد، بجنورد، ایران
چکیده:   (144 مشاهده)
زمینه و هدف: در خانواده، داشتن فرزند آرزویی ارزشمند  است؛ امّا عده‌ای از زوجین به دلایل گوناگون  قادر به تولیدمثل نیستند. پیشرفتهای نوین علوم پزشکی   با استفاده ازشیوه‌های جدیدی از قبیل استفاده از رحم جایگزین،جنین اهدایی وتخمک اهدایی برای  افرادی که به شیوه های معمول درمان ناباروری موفق به باروری نشده اند،توانسته این آرزو را برآورده سازد که به تبع آن موجبات بروز مسائل متعدد وچالشهای فراوانی رابرای فرد و زوجین و خانواده های ایشان فراهم نموده است.هدف این نوشتار تبیین چالشهای روانشناختی زنان ناباروری که تحت درمانهای جایگزین قرار دارند، میباشد.
 روش بررسی: روش پژوهش حاضرروش تحقیق کیفی است. طرح پژوهش حاضر از نوع پدیدارشناسی می باشد. جامعه هدف زنان نابارور مراجعه کننده به کلینیک های خصوصی ناباروری مشهد می باشند که در فرایند درمان ناباروری قراردارند یا متقاضی دریافت روش های جایگزین درمان میباشند. نمونه شامل 10 نفر می باشد که به روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شده اندوبه وسیله یک مصاحبه عمیق نیمه ساختار یافته توسط پژوهشگر مورد بررسی قرار گرفته اند.
یافته­ها: یافته های حاصل از توصیف چالش های روانشناختی که توسط  زنان ناباروربیان شده بود شامل سه مقوله کلی تقسیم بندی شد: چالشهای کانونی، چالشهای موضعی، چالشهای گسترده.
نتیجه­گیری: درمانهای جایگزین برای زنان نابارور چالشهای فراوانی را در بر دارد که منجر به ایجاد  فشارهای روانی زیاد بر فرد و خانواده  او می شود. لذا در جهت بهبود کیفیت زندگی زنان نابارور علاوه بر مراقبتهای ویژه مراحل درمانی، بایستی برنامه ای جهت تشخیص و علت یابی و درمان این مشکلات روانشناختی و فشارهای روانی ایجاد شده تدوین واجراشود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/7/23 | پذیرش: 1399/12/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb