مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.ARDABIL.REC.1399.048


XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی، اردبیل، ایران
چکیده:   (364 مشاهده)
زمینه و هدف: مشکلات ناشی از سوءمصرف مواد در بسیاری از جنبه­ها مانند خلق، رفتار، عملکرد شناختی، اجتماعی و شغلی، نیاز به مداخلات روانشناختی در این افراد و خانواده­­های آنان را آشکار می­سازد. هدف از این پژوهش بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش آشفتگی هیجانی و عدم تحمل بلاتکلیفی همسران افراد سوء مصرف کننده مواد بود.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون-پس آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی همسران (زنان) افراد سوء مصرف کننده مواد مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد شهر اردبیل در نیمه اول سال 1399 بودند که به روش نمونه گیری در دسترس تعداد 40 نفر از افراد واجد شرایط وارد مطالعه شده و در دو گروه 20 نفری آزمایش و گواه به صورت تصادفی جایگزین شدند. گروه آزمایش هشت جلسه 70 دقیقه­ای آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد دریافت کرد. ابزار پژوهش شامل مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس-21 (لاویبوند و لاویبوند، 1994) و عدم تحمل بلاتکلیفی (فریستون و همکاران، 1994) بود. داده­های جمع­آوری شده با آزمون تحلیل کواریانس چندمتغیره با بهره­گیری از نرم افزار آماری22SPSS در سطح معناداری 05/0 تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: یافته­ها نشان داد که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد تأثیر معناداری بر کاهش آشفتگی هیجانی (استرس، 001/0>P، اضطراب، 001/0>P و افسردگی، 003/0=P) و عدم تحمل بلاتکلیفی (001/0>P ) در همسران افراد سوء مصرف کننده مواد داشت.
نتیجه گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش سودمندی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش متغیرهای پژوهشی مورد تایید بوده و مشاوران و درمانگران خانواده می‌توانند از این یافته‌های در راستای مداخلات بالینی استفاده کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/8/29 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb