مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.K.REC.1399.014

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
2- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران
چکیده:   (80 مشاهده)
زمینه و هدف: ضایعه نخاعی از جمله رویدادهای آسیب‌زاست که تاثیر گسترده‌ای بر کیفیت زندگی، رشد و پیشرفت افراد ضایعه‌دیده می‌گذارد. عوامل مختلفی می‌توانند بر سلامت روان بیماران مبتلا به ضایعه‌ نخاعی تاثیر بگذارند اما عوامل اصلی و کلیدی بر جنبه‌های مختلف شخصیت و سازگاری افراد موثر است. استحکام‌من، خودشناسی‌، افسردگی اضطراب استرس فاکتورهای مهمی هستند که دارای ویژگی‌های ذکرشده بوده و می‌توانند به عنوان یک نتیجه ی راهگشا در بهبود وضعیت روانی بیماران مبتلا به آسیب نخاعی معرفی شوند. هدف از این مطالعه سنجش اثربخشی پارادوکس درمانی به سبک PTC (پارادوکس+ برنامه زمانی= درمان) بر نشانه­های استحکام من، خودشناسی و افسردگی اضطراب استرس در ضایعه نخاعی بود.
روش بررسی: این تحقیق از نوع نیمه آزمایشی و با طرح تک آزمودنی بود که با استفاده از خط‌پایه- مداخله- پپگیری اجرا شد. ابزارهای پژوهش شامل مقیاس استحکام من (ESS؛ بشارت،1386)، مقیاس خودشناسی انسجامی (ISK؛ قربانی، 2008)، مقیاس افسردگی اضطراب استرس (DASS؛ لاویباند و لاویباند، 1995) و مقیاس درجهبندی ذهنی نتایج درمان (TOSRS؛ بشارت، 1382) اجرا شبودند. از آمار توصیفی شامل درصد تغییرات نمرات پس‌آزمون و پیگیری نسبت به پیش‌آزمون برای تحلیل داده‌ها استفاده شد.
یافته­ها: نتایج پژوهش نشان داد که مدل رواندرمانی PTC موثر بود. در مرحله پس‌آزمون، نمره خودشناسی انسجامی به 40 رسید که 29% افزایش داشت. استحکام من با 15% ارتقا به 77 رسید و هر یک از افسردگی اضطراب استرس با نمره ی 1 تا 24% بهبود یافت. این تغییرات در دوره‌ی پیگیری برای استحکام من حفظ شد و برای خودشناسی انسجامی تا حد کمی افزایش یافت (16%) و در نشانه‌های افسردگی اضطراب استرس به سطح 29% بهبودی رسید..
نتیجه‌گیری: مدل روان‌درمانی  PTCبه‌عنوان رویکردی بسیار کوتاه مدت، ساده، تاثیرگذار و کارآمد، و در عین حال اقتصادی برای درمان افراد ضایعه‌ی نخاعی می‌باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb